Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Matki Bożej Gwiazdy Morza w Świnoujściu

Kościół Matki Bożej Gwiazdy Morza w Świnoujściu

Katolicki kościół NMP Gwiazdy Morza jest kościołem liczącym sobie nieco ponad 100 lat i wybudowanym jako odpowiedź na stale rosnące zapotrzebowanie na kult katolicki w mieście, które od wieków było protestanckie. Powodem stało się masowe napływanie głównie w okresie sezonowym polskich robotników (w większości katolików), którzy domagali się w Świnoujściu własnego miejsca kultu. W latach 1895-1896 powstał więc kościół parafialny na wyspie Uznam, który mieści się na ulicy Piastowskiej 11.

Krótka historia

Budynek jest niewielki, chociaż wrażenie wielkości potęguje wysoka i strzelista wieża, która została wkomponowana w główną strukturę architektoniczną kościoła. Świątynia pełniła przez prawie pięćdziesiąt lat główną funkcję religijną dla katolików – inne kościoły tego wyznania znajdowały się w dalekiej odległości i docieranie do nich było ogromną uciążliwością. Mimo to w początkowych latach władze pruskie bardzo utrudniały korzystanie z kościoła – budynek był kilkakrotnie zamykany pod fałszywymi pretekstami. Potwierdza to samo zatwierdzenie parafii NPM Gwiazdy Morza, która dopiero w 1908 roku została oficjalnie uznana przez miejskie władze.

Architektura

Architektonicznie kościół NMP Gwiazdy Morza został zbudowany na planie prostokąta. W południowej części posiada natomiast wydzielone kwadratowe prezbiterium z ołtarzem i boczną zakrystią. Ciekawym rozwiązanie projektanta jest usytuowana w środkowej części wejścia wieża, która jest wbudowana w bryłę budowli, nie stanowi natomiast oddzielnej części, którą charakteryzują się budowle gotyckie.

Dziesięć lat później w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła powstał kościół protestancki, obecnie całkowicie zniszczony przez działania wojenne. Zachowała się jedynie część wieży, która została odbudowana i służy jako wieża widokowa.

Wnętrze

Historycznie kościół NMP Gwiazdy Morza pełnił ogromnie ważną rolę w Świnoujściu, w tej części miasta i samej wyspy Uznam, ponieważ był jedyną katolicką kolebką w okolicy. Dlatego wierni bardzo chętnie przekazywali ofiary i datki na wyposażenie wnętrza świątyni. Do dzisiaj zachowały się oryginalne stalle, ambona oraz drewniane i murowane części ołtarza.

Zwiedzanie

Kościół jest dostępny dla zwiedzających, można go oglądać poza godzinami nabożeństw. Większe grupy powinny wcześniej zgłosić chęć odwiedzenia świątyni. Fotografowanie nie jest zabronione.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Matki Bożej Gwiazdy Morza w Świnoujściu