Noclegi w pobliżu Kościoła Matki Bożej Gwiazdy Morza w Świnoujściu
Kościół Matki Bożej Gwiazdy Morza w Świnoujściu
Katolicki kościół NMP Gwiazdy Morza jest kościołem liczącym sobie nieco ponad 100 lat i wybudowanym jako odpowiedź na stale rosnące zapotrzebowanie na kult katolicki w mieście, które od wieków było protestanckie. Powodem stało się masowe napływanie głównie w okresie sezonowym polskich robotników (w większości katolików), którzy domagali się w Świnoujściu własnego miejsca kultu. W latach 1895-1896 powstał więc kościół parafialny na wyspie Uznam, który mieści się na ulicy Piastowskiej 11.
Krótka historia
Budynek jest niewielki, chociaż wrażenie wielkości potęguje wysoka i strzelista wieża, która została wkomponowana w główną strukturę architektoniczną kościoła. Świątynia pełniła przez prawie pięćdziesiąt lat główną funkcję religijną dla katolików – inne kościoły tego wyznania znajdowały się w dalekiej odległości i docieranie do nich było ogromną uciążliwością. Mimo to w początkowych latach władze pruskie bardzo utrudniały korzystanie z kościoła – budynek był kilkakrotnie zamykany pod fałszywymi pretekstami. Potwierdza to samo zatwierdzenie parafii NPM Gwiazdy Morza, która dopiero w 1908 roku została oficjalnie uznana przez miejskie władze.
Architektura
Architektonicznie kościół NMP Gwiazdy Morza został zbudowany na planie prostokąta. W południowej części posiada natomiast wydzielone kwadratowe prezbiterium z ołtarzem i boczną zakrystią. Ciekawym rozwiązanie projektanta jest usytuowana w środkowej części wejścia wieża, która jest wbudowana w bryłę budowli, nie stanowi natomiast oddzielnej części, którą charakteryzują się budowle gotyckie.
Dziesięć lat później w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła powstał kościół protestancki, obecnie całkowicie zniszczony przez działania wojenne. Zachowała się jedynie część wieży, która została odbudowana i służy jako wieża widokowa.
Wnętrze
Historycznie kościół NMP Gwiazdy Morza pełnił ogromnie ważną rolę w Świnoujściu, w tej części miasta i samej wyspy Uznam, ponieważ był jedyną katolicką kolebką w okolicy. Dlatego wierni bardzo chętnie przekazywali ofiary i datki na wyposażenie wnętrza świątyni. Do dzisiaj zachowały się oryginalne stalle, ambona oraz drewniane i murowane części ołtarza.
Zwiedzanie
Kościół jest dostępny dla zwiedzających, można go oglądać poza godzinami nabożeństw. Większe grupy powinny wcześniej zgłosić chęć odwiedzenia świątyni. Fotografowanie nie jest zabronione.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!