Noclegi w okolicy Bazyliki
Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest jednym z najważniejszych kołobrzeskich zabytków. Przebywając w tym mieście warto zdecydować się na zwiedzenie zabytkowego obiektu mieszczącego się przy ulicy Mariackiej 5.
Początki świątyni
Nie jest znana dokładna data rozpoczęcia budowy świątyni, jednakże z pewnością nastąpiło to w pierwszej połowie XIV wieku. Uważa się, że została ona postawiona w miejscu, gdzie wcześniej stał kościół św. Mikołaja. Pierwsze nabożeństwo zostało odprawione na placu budowy, nastąpiło to w roku 1321. W kolejnych latach skupiono się na rozbudowie świątyni oraz jej stopniowym upiększaniu. Rzecz jasna świątynia była kilkakrotnie przebudowywana.
Losy kościoła na przestrzeni wieków
Na przestrzeni wieków kościół kilkakrotnie uległ znacznym zniszczeniom związanym przede wszystkim z działaniami wojennymi. W czasie II wojny światowej świątynia była niezwykle istotnym punktem odgrywającym wyjątkowo ważną rolę w trakcie ochrony miasta, niestety w czasie walk kościół ponownie uległ zniszczeniu. Po zakończeniu wojny planowano rozebrać pozostałości świątyni, jednakże w II połowie lat 50 przeszła ona w ręce kościoła katolickiego i rozpoczęto działania mające na celu odbudowę kościoła. Pierwszą mszę w odbudowanej świątyni odprawiono w 1958 roku.
Zaledwie kilka lat po rozpoczęciu odbudowy kościoła w niewyremontowanej jeszcze części świątyni utworzono (w związku z rozkazem władz PRL) Muzeum Orędzia Polskiego – w tym czasie na nawie głównej spoczywały wojskowe sprzęty wykorzystywane w czasie II wojny światowej. W 1974 roku świątynia znów stała się miejscem kultu. 5 lat później ponownie została kolegiatą, natomiast w 1980 roku utworzona została parafia. Ważną datą jest 1986 rok, kiedy to świątynia została ogłoszona bazyliką mniejszą przez papieża Polaka Jana Pawła II.
Najważniejsze zabytki
Za najbardziej istotne zabytki uznaje się pochodzące z XIV wieku: krucyfiks, chrzcielnicę oraz gotycką menorę. Ważny jest także pochodzący z XV wieku świecznik Korona Holków. Należy wspomnieć także o drewnianych ołtarzach pochodzących z przełomu XV oraz XVI wieku.
Zwiedzanie Bazyliki
Świątynię można zwiedzać, należy jednak pamiętać, że codziennie odbywają się tam msze, warto więc unikać zwiedzania świątyni w czasie ich trwania (msze w dni powszednie odbywają się w godzinach: 7:00, 8:00, 17:00, 19:00, w niedzielę: 7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 13:00, 17:00 oraz 19:00).
Chcąc uzyskać więcej informacji na temat świątyni warto zapoznać się z jej oficjalną stroną internetową: http://www. bazylika.kolobrzeg.pl/
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!