Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Pomnika Wysiedlonych Gdynian

Pomnik Wysiedlonych Gdynian

Jednym z ciekawszych pomników znajdujących się w Gdyni jest Pomnik Wysiedlonych Gdynian. Chociaż ten obiekt powstał stosunkowo niedawno to wiąże się z nim niejedna interesująca historia. Pomnik Wysiedlonych Gdynian to jeden z bardziej rozpoznawalnych obecnie monumentów w Gdyni. Znajduje się on naprzeciwko kolejowego Dworca Centralnego w Gdyni.

Symbolika pomnika i jego historia

Pomnik Wysiedlonych Gdynian to miejsce, w którym przeszłość spotyka się ze współczesnością. Przedstawia on matkę z dwojgiem dzieci. Zarówno dzieci, jak i matka sprawiają wrażenie przygnębionych i starają się przetransportować cały swój dobytek. Dziewczynka spogląda ze smutkiem na pozostawionego psa. Rodzina nie podróżuje w komplecie, ojciec rodziny zginął na morzu.

Taki zamysł twórców Pomnika Wysiedlonych Gdynian upamiętnia dramat rodzin, które musiały opuścić swoje domostwa w 1939 r., a było to aż 80% ówczesnej ludności Gdyni. W tym mieście mieszkało wtedy 127 tysięcy ludzi. Na postumencie można znaleźć prosty w przekazie napis: "Gdynianom Wysiedlonym". Nazwiska autorów - Pawła Sasina i Andrzeja Dziejowskiego - zostały umieszczone na walizce, którą niesie matka rodziny.

Miejsce historyczne

Monument znajdujący się na placu Gdynian Wysiedlonych (ul. Starowiejska) to stosunkowo nowy obiekt. Jego uroczyste odsłonięcie miało miejsce w 2014 r., w 75. rocznicę rozpoczęcia II Wojny Światowej. Wraz z rozpoczęciem prac nad budową pomnika przeprowadzoną kompleksowy remont placu Gdynian Wysiedlonych. Obecnie znajduje się tam nowoczesne oświetlenie, nowa nawierzchnia, a także ławki i kosze na śmieci. Wybierając się do Gdyni na pewno warto choćby przejazdem udać się w tamtą stronę. Jest to bardzo ważne miejsce z historycznego punktu widzenia miasta. Pod Pomnikiem Wysiedlonych Gdynian pojawiają się okolicznościowe wiązanki i znicze upamiętniające dramat wygnanych z miasta podczas II wojny światowej.

Polecane obiekty w pobliżu Pomnika Wysiedlonych Gdynian