Gdynia

Gdynia

Historia i lokalizacja miasta

Gdynia to jedna z miejscowości wchodzących w skład Trójmiasta - najbardziej znanego kompleksu miejskiego na polskim wybrzeżu. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z połowy trzynastego wieku. Przez wiele stuleci Gdynia była niewielką wioską o stricte rybackim charakterze, a jej niesamowity rozwój notuje się od czasów zakończenia pierwszej wojny światowej. Zaledwie w kilka dziesięcioleci ta niewielka rybacka osada przekształciła się w miejską metropolię, która obok Gdańska i Sopotu stanowi wakacyjny cel dla wielu wczasowiczów nie tylko z Polski ale i również spoza granic naszego kraju. Gdynia otrzymała prawa miejskie w latach trzydziestych ubiegłego wieku, a jej nagły rozwój był ściśle powiązany z decyzją ówczesnych władz państwowych o budowie portu w tej miejscowości.

Dojazd do Gdyni nie stanowi najmniejszego problemu - komunikacja międzymiastowa jest bardzo dobrze rozwinięta. Do miasta dotrzeć można zarówno licznymi połączeniami kolejowymi jak i autobusowymi. Dzięki otwarciu w niedalekiej przeszłości autostradę łączącą Warszawę z Gdańskiem również podróż własnym samochodem stała się o wiele bardziej komfortowa niż wcześniej. Wybierając się samochodem do Trójmiasta należy jednak pamiętać o opłatach na bramkach autostradowych i trzeba wziąć pod uwagę to, że w czasie wakacyjnych weekendów mogą przy nich tworzyć się długie kolejki. Dobrym pomysłem jest również wcześniejsze zatankowanie samochodu do pełna - na autostradzie stacje benzynowe zlokalizowane są co kilkadziesiąt kilometrów, a paliwo na nich jest dużo droższe.

Atrakcje turystyczne na terenie Gdyni

Wizytę w mieście warto zacząć od odwiedzenia miejskiego punktu informacji turystycznej. Dostępne są w nim liczne foldery informacyjne na temat najciekawszych zabytków i atrakcji, a rzeczową poradą odnośnie najlepszej organizacji zwiedzania i poruszania się po mieście zawsze służy uśmiechnięta obsługa.

Centrum turystycznym Gdyni jest Molo Południowe. Zacumowano przy nim największe sławy polskiej żeglugi morskiej, takie jak na przykład Dar Młodzieży - chyba najpiękniejszy polski żaglowiec, czy ORP Błyskawica - niszczyciel należący do marynarki wojennej. Obecnie na pokładach Daru Pomorza oraz ORP Błyskawica zorganizowano muzea. Okręt ORP Błyskawica zwiedzać można od maja do października. Wstęp jest płatny.

Ogromną popularnością, zwłaszcza wśród najmłodszych wczasowiczów cieszy się Akwarium Morskie. Ekspozycje muzeum można zwiedzać we wszystkie dni w roku, za wyjątkiem poniedziałków (w okresie od początku listopada do końca lutego) oraz kilku najważniejszych świąt państwowych. Godziny otwarcia muzeum zmieniają się w poszczególnych porach roku - szczegółową rozpiskę można znaleźć na stronie internetowej gdyńskiego Akwarium. Na terenie Akwarium podziwiać można wiele gatunków ryb, zarówno tych słodkowodnych, jak i pływających w morzach i oceanach. Jest to nie tylko doskonała rozrywka dla całej rodziny ale również możliwość edukacji i poznania tajników życia morskich stworzeń.

Aktywny wypoczynek

Wakacje w Gdyni nie powinny się kojarzyć tylko i wyłącznie ze zwiedzaniem zabytków czy wystaw muzealnych. Miasteczko to posiada również bardzo rozbudowaną ofertę dla miłośników aktywnego wypoczynku. Na jego terenie funkcjonuje Park Przygody zlokalizowany przy ulicy Bernadowskiej 1. Jest to miejsce w którym zarówno można poszaleć na quadzie, jak i zagrać w paintball ze znajomymi. Do pozostałych atrakcji na terenie jednego z największych obiektów tego typu w naszym kraju należą między innymi: tory strzelnicze czy ścianka wspinaczkowa.

Okolice Gdyni to także doskonałe miejsca na wycieczki rowerowe - jedną z najpopularniejszych tras rowerowych jest ta biegnąca z Gdańska do Sopotu. Na terenie Trójmiasta bez trudu można wypożyczyć rower - ceny w wypożyczalniach są umiarkowane i jest to doskonała alternatywa dla wszystkich miłośników dwóch kółek, którzy na wakacyjny wypoczynek nie mogą zabrać własnego sprzętu.

Gdynia wraz z Gdańskiem i Sopotem stanowi przepiękny kompleks miejski, na zwiedzanie którego weekend to zdecydowanie za krótko. Ilość atrakcji turystycznych jakie dostępne są w okolicy starczy przynajmniej na kilka wyjazdów. Komunikacja pomiędzy poszczególnymi punktami we wszystkich miastach działa bez zarzutu. Najlepiej jest korzystać z SKM - czyli szybkiej kolejki miejskiej. Przy dłuższym pobycie opłaca się kupić kilkudniowy bilet na przejazdy.

Gdzie znaleźć komfortowy nocleg i gdzie smacznie zjeść?

Gdynia to współcześnie duży ośrodek turystyczny, w którym nie ma najmniejszych problemów ze znalezieniem noclegu w komfortowych warunkach. Nocleg w wysokim standardzie można także znaleźć w bardziej kameralnych obiektów, dobrze zlokalizowanych na terenie miasta. Osoby, którym zależy na niskobudżetowych wakacjach noclegu powinny szukać przede wszystkim na kwaterach prywatnych. Nocleg w pokoju dwuosobowym z dostępem do prywatnej łazienki to zazwyczaj wydatek w granicach kilkudziesięciu złotych. Przy rezerwacji dłuższych pobytów warto zapytać się o upusty cenowe.

Centrum Gdyni obfituje w lokale gastronomiczne o wysokim standardzie. Smaczny posiłek można zjeść na przykład w jednej z eleganckich restauracji oferujących swym klientom w menu dary morza. Klimatycznym miejscem na obiad w gronie rodzinnym jest także przycumowany przy Skwerze Kościuszki statek Dragon. Utrzymana w wikińskim stylu pływająca restauracja w ofercie ma między innymi przepyszne dania z grilla. Oprócz eleganckich restauracji i przytulnych knajpek w Gdyni można znaleźć także liczne bary typu fast-food, które w razie potrzeby umożliwiają szybkie zaspokojenie głodu. Z pewnością każdy smakosz znajdzie tu popularne w nadmorskich miejscowościach smażalnie ryb.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Gydni.

Mapa

Aktualności

Szlachetna Fotografia
Gdynia, ul. Wierzbowa 34

Konkurs fotograficzny Then&Now jest adresowany do wszystkich fotografujących (od 13 roku życia) posługujących się historycznymi technikami. Prace będą oceniane w dwóch głównych kategoriach/technikach (otworkowa i alternatywna - m.in. gumowa, albuminowa, polaroidowa), w każdej z nich można przedstawić 5 prac. Zwycięzca otrzyma nagrodę, a prace wszystkich uczestników będą zaprezentowane w Gdańskiej Galerii Fotografii Muzeum Narodowego, do którego serdecznie zapraszamy. Ogłoszenie wyników odbędzie się 19 lutego 2018 r.

Wstęp: 40 zł

szlachetnafotografia.com/strona/konkurs-quot-then-amp-now-quot

Kontakt: malgorzata.bardon@tsf.edu.pl

Klub Pokład
Gdynia, al. Jana Pawła II 11

17 grudnia w Gdyni odbędzie się przedświąteczne kolędowanie z zespołem Zakopower. Nikt inny nie zaśpiewa piękniej niż zespół z tak niesamowitą energią i folkową duszą (wspaniały głos Sebastiana Karpiela-Bułecki, skrzypce, altówka, basy podhalańskie). Radosne muzykowanie mają we krwi, do tego każdemu występowi Zakopower towarzyszy wspaniały klimat. Koncert w Klubie Pokład z pewnością będzie należał do niezapomnianych i każdego wprawi w świąteczny i radosny nastrój.

Wstęp: 75 zł

Parking: na ulicy

www.zakopower.pl

-
Gdynia Arena
Gdynia, ul. Kazimierza Górskiego 8

La La Land to jeden z filmów, o którym było głośno w ciągu ostatniego roku. Zdobył 7 nagród na ceremonii wręczenia Złotych Globów i 6 Oscarów – w tym m.in. w kategorii Najlepsza muzyka i Najlepsza piosenka. Ścieżka dźwiękowa do tego muzycznego komediodramatu została przeniesiona „na scenę” i od maja 2017 można jej słuchać w wielu krajach na świecie. „La La Land in concert” gościł już w USA, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i Meksyku, a 15 listopada zagości w Gdyni! Połączenie filmu i muzyki – zdjęć i głosów Emmy Stone i Ryana Goslinga z orkiestrą symfoniczną i jazzową grającą na żywo, pozwala uczestniczyć w cudownym, koncertowym widowisku.

Wstęp: 90 – 225 zł

Parking: na posesji

www.facebook.com/events/1872058596393458

 

prognoza pogody

dzisiaj
6 ℃
min. 4 ℃
maks. 7 ℃
opady 2.91 mm
słabe opady deszczu
jutro
6 ℃
min. 4 ℃
maks. 8 ℃
opady 2.32 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
4 ℃
min. 4 ℃
maks. 8 ℃
opady 3.38 mm
słabe opady deszczu
2024-02-25
4 ℃
min. 3 ℃
maks. 6 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!