Gdynia

Gdynia

Historia i lokalizacja miasta

Gdynia to jedna z miejscowości wchodzących w skład Trójmiasta - najbardziej znanego kompleksu miejskiego na polskim wybrzeżu. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z połowy trzynastego wieku. Przez wiele stuleci Gdynia była niewielką wioską o stricte rybackim charakterze, a jej niesamowity rozwój notuje się od czasów zakończenia pierwszej wojny światowej. Zaledwie w kilka dziesięcioleci ta niewielka rybacka osada przekształciła się w miejską metropolię, która obok Gdańska i Sopotu stanowi wakacyjny cel dla wielu wczasowiczów nie tylko z Polski ale i również spoza granic naszego kraju. Gdynia otrzymała prawa miejskie w latach trzydziestych ubiegłego wieku, a jej nagły rozwój był ściśle powiązany z decyzją ówczesnych władz państwowych o budowie portu w tej miejscowości.

Dojazd do Gdyni nie stanowi najmniejszego problemu - komunikacja międzymiastowa jest bardzo dobrze rozwinięta. Do miasta dotrzeć można zarówno licznymi połączeniami kolejowymi jak i autobusowymi. Dzięki otwarciu w niedalekiej przeszłości autostradę łączącą Warszawę z Gdańskiem również podróż własnym samochodem stała się o wiele bardziej komfortowa niż wcześniej. Wybierając się samochodem do Trójmiasta należy jednak pamiętać o opłatach na bramkach autostradowych i trzeba wziąć pod uwagę to, że w czasie wakacyjnych weekendów mogą przy nich tworzyć się długie kolejki. Dobrym pomysłem jest również wcześniejsze zatankowanie samochodu do pełna - na autostradzie stacje benzynowe zlokalizowane są co kilkadziesiąt kilometrów, a paliwo na nich jest dużo droższe.

Atrakcje turystyczne na terenie Gdyni

Wizytę w mieście warto zacząć od odwiedzenia miejskiego punktu informacji turystycznej. Dostępne są w nim liczne foldery informacyjne na temat najciekawszych zabytków i atrakcji, a rzeczową poradą odnośnie najlepszej organizacji zwiedzania i poruszania się po mieście zawsze służy uśmiechnięta obsługa.

Centrum turystycznym Gdyni jest Molo Południowe. Zacumowano przy nim największe sławy polskiej żeglugi morskiej, takie jak na przykład Dar Młodzieży - chyba najpiękniejszy polski żaglowiec, czy ORP Błyskawica - niszczyciel należący do marynarki wojennej. Obecnie na pokładach Daru Pomorza oraz ORP Błyskawica zorganizowano muzea. Okręt ORP Błyskawica zwiedzać można od maja do października. Wstęp jest płatny.

Ogromną popularnością, zwłaszcza wśród najmłodszych wczasowiczów cieszy się Akwarium Morskie. Ekspozycje muzeum można zwiedzać we wszystkie dni w roku, za wyjątkiem poniedziałków (w okresie od początku listopada do końca lutego) oraz kilku najważniejszych świąt państwowych. Godziny otwarcia muzeum zmieniają się w poszczególnych porach roku - szczegółową rozpiskę można znaleźć na stronie internetowej gdyńskiego Akwarium. Na terenie Akwarium podziwiać można wiele gatunków ryb, zarówno tych słodkowodnych, jak i pływających w morzach i oceanach. Jest to nie tylko doskonała rozrywka dla całej rodziny ale również możliwość edukacji i poznania tajników życia morskich stworzeń.

Aktywny wypoczynek

Wakacje w Gdyni nie powinny się kojarzyć tylko i wyłącznie ze zwiedzaniem zabytków czy wystaw muzealnych. Miasteczko to posiada również bardzo rozbudowaną ofertę dla miłośników aktywnego wypoczynku. Na jego terenie funkcjonuje Park Przygody zlokalizowany przy ulicy Bernadowskiej 1. Jest to miejsce w którym zarówno można poszaleć na quadzie, jak i zagrać w paintball ze znajomymi. Do pozostałych atrakcji na terenie jednego z największych obiektów tego typu w naszym kraju należą między innymi: tory strzelnicze czy ścianka wspinaczkowa.

Okolice Gdyni to także doskonałe miejsca na wycieczki rowerowe - jedną z najpopularniejszych tras rowerowych jest ta biegnąca z Gdańska do Sopotu. Na terenie Trójmiasta bez trudu można wypożyczyć rower - ceny w wypożyczalniach są umiarkowane i jest to doskonała alternatywa dla wszystkich miłośników dwóch kółek, którzy na wakacyjny wypoczynek nie mogą zabrać własnego sprzętu.

Gdynia wraz z Gdańskiem i Sopotem stanowi przepiękny kompleks miejski, na zwiedzanie którego weekend to zdecydowanie za krótko. Ilość atrakcji turystycznych jakie dostępne są w okolicy starczy przynajmniej na kilka wyjazdów. Komunikacja pomiędzy poszczególnymi punktami we wszystkich miastach działa bez zarzutu. Najlepiej jest korzystać z SKM - czyli szybkiej kolejki miejskiej. Przy dłuższym pobycie opłaca się kupić kilkudniowy bilet na przejazdy.

Gdzie znaleźć komfortowy nocleg i gdzie smacznie zjeść?

Gdynia to współcześnie duży ośrodek turystyczny, w którym nie ma najmniejszych problemów ze znalezieniem noclegu w komfortowych warunkach. Nocleg w wysokim standardzie można także znaleźć w bardziej kameralnych obiektów, dobrze zlokalizowanych na terenie miasta. Osoby, którym zależy na niskobudżetowych wakacjach noclegu powinny szukać przede wszystkim na kwaterach prywatnych. Nocleg w pokoju dwuosobowym z dostępem do prywatnej łazienki to zazwyczaj wydatek w granicach kilkudziesięciu złotych. Przy rezerwacji dłuższych pobytów warto zapytać się o upusty cenowe.

Centrum Gdyni obfituje w lokale gastronomiczne o wysokim standardzie. Smaczny posiłek można zjeść na przykład w jednej z eleganckich restauracji oferujących swym klientom w menu dary morza. Klimatycznym miejscem na obiad w gronie rodzinnym jest także przycumowany przy Skwerze Kościuszki statek Dragon. Utrzymana w wikińskim stylu pływająca restauracja w ofercie ma między innymi przepyszne dania z grilla. Oprócz eleganckich restauracji i przytulnych knajpek w Gdyni można znaleźć także liczne bary typu fast-food, które w razie potrzeby umożliwiają szybkie zaspokojenie głodu. Z pewnością każdy smakosz znajdzie tu popularne w nadmorskich miejscowościach smażalnie ryb.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Gydni.

Aktualności

-
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98

Gdynia Design Days to coroczny festiwal, na którym prezentowane są trendy i techniki w obszarze projektowania. Tegoroczna edycja odbywa się po raz 10 i trwa przez 10 lipcowych dni. Podczas wykładów i warsztatów można wzbogacić się o nowe inspiracje, a hasłem festiwalu jest sztorm, który nawiązuje do projektowania (zwiastuje coś nowego na czym buduje się zmiany). Do programu festiwalu należy zaliczyć wystawy (m. in. „Miasto na fali”, „Rzemiosło odzyskane”, „Młodzi na start”) oraz wydarzenia towarzyszące (np. Design językiem biznesu, Stwórz i sprzedaj, Design w mieście, targi), które dla ułatwienia podzielone będą na bloki tematyczne (grafika, architektura, wzornictwo itp.). Wystawy czynne będą codziennie w godz. 10:00-20:00, a wernisaż wszystkich wystaw otworzy całe wydarzenie 30 czerwca o godz. 18.

 

Wstęp wolny (z wyjątkiem warsztatów „Stwórz i sprzedaj”)

 

Parking: na posesji

gdyniadesigndays.eu

-
Cyklo Gdynia
Gdynia, Skwer Kościuszki

Cyklo Gdynia to druga część cyklu szosowego, która odbędzie się 25 czerwca (pozostałe to Cyklo-Gniewino, Strzepcz i Kartuzy). Start i meta znajdują się przy Skwerze Kościuszki i stamtąd wyruszą dwa oddzielne wyścigi – mała i duża pętla, czyli dystanse o długości 44 i 134 km. W tych zawodach udział może wziąć każdy amator jazdy na rowerze, osoby w wieku 15-17 lat – za zgodą prawnego opiekuna. Wyścig jest prestiżowy i dostarcza wielu emocji, gdyż na tej trasie walczą profesjonalni zawodnicy Mistrzostw Polski. Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną lub w biurze zawodów (24 czerwca 14:00-19:00 i 25 czerwca 7:00 – 10:30, Skwer Kościuszki).

 

Wstęp: 80 – 130 zł

 

Parking: na ulicy

cyklo.info.pl/cyklo-gdynia

Kontakt: kontakt@cyklo.info.pl

-
Slow Cafe
Gdynia, ul. Filipkowskiego 20

Nazywany „hormonem stresu” kortyzol, którego poziom zwiększany jest w naszym organizmie przewlekłymi sytuacjami stresowymi, złym odżywianiem lub niedoborem snu, wpływa na nasze codziennie funkcjonowanie. O tym, jak sobie z nim radzić opowie Małgorzata Pracoń – zafascynowana coachingiem i motywowaniem ludzi w wielu życiowych sytuacjach. Sposób na uwolnienie stresu jest inny dla każdego z nas, dlatego dyskusja podczas warsztatów odkryje wiele możliwości radzenia sobie w sytuacjach „bez wyjścia”. Warto podzielić się swoimi doświadczeniami, być może już sama rozmowa będzie sposobem na uwolnienie złych emocji. Na warsztaty obowiązują zapisy, gdyż liczba miejsc jest ograniczona.

 

Wstęp wolny

 

Parking: na ulicy

Kontakt: zapisy 514 819 144 lub cafe@slowcafe.pl

prognoza pogody

dzisiaj
17 ℃
min. 15 ℃
maks. 17 ℃
brak opadów
lekki deszcz
jutro
16 ℃
min. 14 ℃
maks. 17 ℃
brak opadów
bezchmurnie
pojutrze
16 ℃
min. 14 ℃
maks. 17 ℃
opady 12.69 mm
intensywny deszcz
2017-06-29
17 ℃
min. 15 ℃
maks. 19 ℃
opady 21.49 mm
intensywny deszcz
noclegi w Gdyni

noclegi w Gdyni

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!