Gdynia

Gdynia

Historia i lokalizacja miasta

Gdynia to jedna z miejscowości wchodzących w skład Trójmiasta - najbardziej znanego kompleksu miejskiego na polskim wybrzeżu. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z połowy trzynastego wieku. Przez wiele stuleci Gdynia była niewielką wioską o stricte rybackim charakterze, a jej niesamowity rozwój notuje się od czasów zakończenia pierwszej wojny światowej. Zaledwie w kilka dziesięcioleci ta niewielka rybacka osada przekształciła się w miejską metropolię, która obok Gdańska i Sopotu stanowi wakacyjny cel dla wielu wczasowiczów nie tylko z Polski ale i również spoza granic naszego kraju. Gdynia otrzymała prawa miejskie w latach trzydziestych ubiegłego wieku, a jej nagły rozwój był ściśle powiązany z decyzją ówczesnych władz państwowych o budowie portu w tej miejscowości.

Dojazd do Gdyni nie stanowi najmniejszego problemu - komunikacja międzymiastowa jest bardzo dobrze rozwinięta. Do miasta dotrzeć można zarówno licznymi połączeniami kolejowymi jak i autobusowymi. Dzięki otwarciu w niedalekiej przeszłości autostradę łączącą Warszawę z Gdańskiem również podróż własnym samochodem stała się o wiele bardziej komfortowa niż wcześniej. Wybierając się samochodem do Trójmiasta należy jednak pamiętać o opłatach na bramkach autostradowych i trzeba wziąć pod uwagę to, że w czasie wakacyjnych weekendów mogą przy nich tworzyć się długie kolejki. Dobrym pomysłem jest również wcześniejsze zatankowanie samochodu do pełna - na autostradzie stacje benzynowe zlokalizowane są co kilkadziesiąt kilometrów, a paliwo na nich jest dużo droższe.

Atrakcje turystyczne na terenie Gdyni

Wizytę w mieście warto zacząć od odwiedzenia miejskiego punktu informacji turystycznej. Dostępne są w nim liczne foldery informacyjne na temat najciekawszych zabytków i atrakcji, a rzeczową poradą odnośnie najlepszej organizacji zwiedzania i poruszania się po mieście zawsze służy uśmiechnięta obsługa.

Centrum turystycznym Gdyni jest Molo Południowe. Zacumowano przy nim największe sławy polskiej żeglugi morskiej, takie jak na przykład Dar Młodzieży - chyba najpiękniejszy polski żaglowiec, czy ORP Błyskawica - niszczyciel należący do marynarki wojennej. Obecnie na pokładach Daru Pomorza oraz ORP Błyskawica zorganizowano muzea. Okręt ORP Błyskawica zwiedzać można od maja do października. Wstęp jest płatny.

Ogromną popularnością, zwłaszcza wśród najmłodszych wczasowiczów cieszy się Akwarium Morskie. Ekspozycje muzeum można zwiedzać we wszystkie dni w roku, za wyjątkiem poniedziałków (w okresie od początku listopada do końca lutego) oraz kilku najważniejszych świąt państwowych. Godziny otwarcia muzeum zmieniają się w poszczególnych porach roku - szczegółową rozpiskę można znaleźć na stronie internetowej gdyńskiego Akwarium. Na terenie Akwarium podziwiać można wiele gatunków ryb, zarówno tych słodkowodnych, jak i pływających w morzach i oceanach. Jest to nie tylko doskonała rozrywka dla całej rodziny ale również możliwość edukacji i poznania tajników życia morskich stworzeń.

Aktywny wypoczynek

Wakacje w Gdyni nie powinny się kojarzyć tylko i wyłącznie ze zwiedzaniem zabytków czy wystaw muzealnych. Miasteczko to posiada również bardzo rozbudowaną ofertę dla miłośników aktywnego wypoczynku. Na jego terenie funkcjonuje Park Przygody zlokalizowany przy ulicy Bernadowskiej 1. Jest to miejsce w którym zarówno można poszaleć na quadzie, jak i zagrać w paintball ze znajomymi. Do pozostałych atrakcji na terenie jednego z największych obiektów tego typu w naszym kraju należą między innymi: tory strzelnicze czy ścianka wspinaczkowa.

Okolice Gdyni to także doskonałe miejsca na wycieczki rowerowe - jedną z najpopularniejszych tras rowerowych jest ta biegnąca z Gdańska do Sopotu. Na terenie Trójmiasta bez trudu można wypożyczyć rower - ceny w wypożyczalniach są umiarkowane i jest to doskonała alternatywa dla wszystkich miłośników dwóch kółek, którzy na wakacyjny wypoczynek nie mogą zabrać własnego sprzętu.

Gdynia wraz z Gdańskiem i Sopotem stanowi przepiękny kompleks miejski, na zwiedzanie którego weekend to zdecydowanie za krótko. Ilość atrakcji turystycznych jakie dostępne są w okolicy starczy przynajmniej na kilka wyjazdów. Komunikacja pomiędzy poszczególnymi punktami we wszystkich miastach działa bez zarzutu. Najlepiej jest korzystać z SKM - czyli szybkiej kolejki miejskiej. Przy dłuższym pobycie opłaca się kupić kilkudniowy bilet na przejazdy.

Gdzie znaleźć komfortowy nocleg i gdzie smacznie zjeść?

Gdynia to współcześnie duży ośrodek turystyczny, w którym nie ma najmniejszych problemów ze znalezieniem noclegu w komfortowych warunkach. Nocleg w wysokim standardzie można także znaleźć w bardziej kameralnych obiektów, dobrze zlokalizowanych na terenie miasta. Osoby, którym zależy na niskobudżetowych wakacjach noclegu powinny szukać przede wszystkim na kwaterach prywatnych. Nocleg w pokoju dwuosobowym z dostępem do prywatnej łazienki to zazwyczaj wydatek w granicach kilkudziesięciu złotych. Przy rezerwacji dłuższych pobytów warto zapytać się o upusty cenowe.

Centrum Gdyni obfituje w lokale gastronomiczne o wysokim standardzie. Smaczny posiłek można zjeść na przykład w jednej z eleganckich restauracji oferujących swym klientom w menu dary morza. Klimatycznym miejscem na obiad w gronie rodzinnym jest także przycumowany przy Skwerze Kościuszki statek Dragon. Utrzymana w wikińskim stylu pływająca restauracja w ofercie ma między innymi przepyszne dania z grilla. Oprócz eleganckich restauracji i przytulnych knajpek w Gdyni można znaleźć także liczne bary typu fast-food, które w razie potrzeby umożliwiają szybkie zaspokojenie głodu. Z pewnością każdy smakosz znajdzie tu popularne w nadmorskich miejscowościach smażalnie ryb.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Gydni.

Mapa

Aktualności

-
Miejska Biblioteka Publiczna
Gdynia, ul. Biskupa Konstantyna Dominika 3

Paweł Jaroński – rysownik i ilustrator, prowadzący serię rysowanych gier słownych, będzie gościem Światowego Dnia Czytania Komiksów w bibliotece miejskiej w Gdyni. W programie tego wydarzenia zaplanowano warsztaty mangi dla najmłodszych (15.00), wykład dotyczący podstaw komiksu (16.00) i audycję komiksową z wizualizacją (czytanie komiksu Kajko i Kokosz). W tym dniu będzie można kupić lub wymienić się komiksami i wziąć udział w ciekawych konkursach.

Wstęp wolny

Parking: na ulicy

bibliotekagdynia.pl/wydarzenia/swiatowy-dzien-publicznego-czytania-komiksow

 

-
Muzeum Miasta Gdyni
Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na bezpłatne i nietypowe zwiedzanie - z kijkami do nordic walking. Turyści odwiedzą dzielnicę Działki Leśne, która graniczy ze Śródmieściem, dzielnicą Grabówek oraz Wzgórzem Św. Maksymiliana. Dzięki temu, amatorzy wędrówek będą mogli spojrzeć na Gdynię w nieco inny sposób - odbiegający od perspektywy miasta nadmorskiego. Dzielnica Działki Leśne jest najmłodszą dzielnicą przedwojennego miasta, w granicach Gdyni znajduje się od 1933 r. Na jej terenie znajduje się klasztor, kościół oraz gimnazjum i liceum Jezuitów. zapraszamy na aktywny spacer połączony ze zwiedzaniem.

Wstęp wolny

Parking: na ulicy

www.facebook.com/events/1431781256890880

-
Zespół Szkół nr 10
Gdynia, ul. Staffa 10

Okres wakacji sprzyja niestety wielu wypadkom, dlatego tak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i zachowania się w trudnych sytuacjach. Uczestnicy warsztatów nauczą się sprawdzać stan poszkodowanego w pojeździe, udzielać pierwszej pomocy przy złamaniach i krwotokach, prowadzący zapoznają także z tematem złamań, zwichnięć oraz ze skutkami oparzeń, udarów cieplnych i zatruć. Nie zabraknie ćwiczeń z samochodem i postępowaniem podczas wypadku komunikacyjnego. Większość ćwiczeń odbędzie się na świeżym powietrzu. Pierwszego dnia warsztaty odbędą się w godz. 18–20, zaś drugiego w godz. 16-20. Osoby, które wezmą udział w obydwu częściach kursu (Aktywni w ratowaniu życia, Wypadki komunikacyjne) otrzymają certyfikat.

Wstęp wolny

Parking: na ulicy

www.facebook.com/events/155322891705871

 

prognoza pogody

dzisiaj
17 ℃
min. 15 ℃
maks. 18 ℃
brak opadów
lekki deszcz
jutro
17 ℃
min. 15 ℃
maks. 20 ℃
brak opadów
bezchmurnie
pojutrze
17 ℃
min. 17 ℃
maks. 18 ℃
opady 0.41 mm
lekki deszcz
2017-08-26
18 ℃
min. 16 ℃
maks. 19 ℃
opady 0.34 mm
lekki deszcz
noclegi w Gdyni

noclegi w Gdyni

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!