Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Domku Stefana Żeromskiego w Gdyni

Domek Stefana Żeromskiego w Gdyni

Jedną z najczęściej wybieranych przez turystów miejscowości zlokalizowanych nad Bałtykiem jest Gdynia. Należy ona do trójmiejskiej aglomeracji. Oprócz plaży i kąpieliska w Gdyni można zobaczyć wiele niezwykłych miejsc. Jednym z nich jest Domek Stefana Żeromskiego.

Domek noblisty

Domek Stefana Żeromskiego w Gdyni jest zlokalizowany w dzielnicy Orłowo. Jest to placówka o charakterze kulturalno - muzealnym, która jest zarządzana przez Towarzystwo Przyjaciół Orłowa. Uroczyste otwarcie tego obiektu miało miejsce w 1997r. Stała wystawa poświęcona jednemu z najpopularniejszych polskich autorów została otworzona jednak dopiero w 2000 r.

W okresie od maja do września 1920 r. w tym domku o bardzo charakterystycznym stylu architektonicznym mieszkał Stefan Żeromski wraz z rodziną. We wnętrzu budynku po renowacji urządzono wystawę poświęconą życiu artysty. "Życie i twórczość Stefana Żeromskiego" to bogata kolekcja pamiątek po pisarzu - fotografii czy dokumentów. Warto zwrócić uwagę na kopie rękopisów czy listów. Znajdują się tu ponadto tablice informacyjne związane z życiem Stefana Żeromskiego i ciekawostki dotyczące przedwojennej Gdyni - Orłowa. Można tu zobaczyć również niewielką biblioteczkę zawierającą najpopularniejsze dzieła pisarza. Znajdują się tu zabytkowe meble, które przyciągają uwagę turystów, gdyż pochodzą z przełomu XIX i XX w.

Zwiedzanie

Domek Żeromskiego to obiekt, który jest otwierany przede wszystkim w okresie letnim. Jest czynny w godzinach 11:00 – 14:00 w soboty oraz 12:00 – 16:00 w niedziele. Istnieje jednak możliwość zwiedzenia obiektu także w pozostałych dniach tygodnia i porach roku - wystarczy wcześniej się umówić telefonicznie. Oprócz sali muzealnej w Domku Stefana Żeromskiego znajduje się również kawiarnia serwująca pyszną kawę i desery. Obiekt ten stanowi także centrum kultury - często organizowane są tu wernisaże czy spotkania z autorami.

Wstęp do Domku Stefana Żeromskiego jest bezpłatny. Można jednak przekazać wolne datki na rozwój Towarzystwa Przyjaciół Orłowa i Domku Stefana Żeromskiego.

Polecane obiekty w pobliżu Domku Stefana Żeromskiego w Gdyni


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!