Noclegi w pobliżu Pomnika Syrenki w Warszawie
Pomnik Syrenki w Warszawie
Pomnik Syrenki na Powiślu zlokalizowany jest tuż przy brzegu największej polskiej rzeki – Wisły oraz Mostu Świętokrzyskiego. Rzeźba została wykonana według projektu Ludwiki Nitschowej i stanowi ostatni pomnik, który został wniesiony przed II wojną światową w Warszawie. Wysokość pomnika wraz z cokołem wynosi 4,5 metra i został on wykonany z brązu. Syrenka otoczona jest fontannami i stanowi jeden z największych symboli miasta. Rzeźba została ustawiona zgodnie z nurtem rzeki, a jej prawa ręka wraz z mieczem jest uniesiona. Z kolei lewa dłoń trzyma tarczę tuż przy piersi.
Historia
Pomysł na wzniesienie pomnika powstał w 1936 roku, a jego inicjatorem był ówczesny prezydent miasta Stefan Starzyński. W tym czasie ogłoszono konkurs na projekt rzeźby, który wygrała Ludwika Nitschowa. Zgodnie z jej projektem rzeźba miała mieć około 20 metrów wysokości, a reflektory znajdujące się w jej wnętrzu miały wskazywać poziom rzeki w nocy, a także rozświetlać pomnik nocą. Niestety z uwagi na względy finansowe zdecydowano się na wykonanie nieco tańszego projektu, a rzeźba została otoczona mewami oraz rybami i znajdowała się na fontannie. Gotowy projekt syrenki został zaprezentowany w 1937 roku. Ludność zamieszkująca Warszawę przyjęła go ciepło, a sam pomnik powstał rok później w odlewni braci Łopieńskich. Pomnik został odsłonięty w 1939 roku przez samego prezydenta miasta Stefana Starzyńskiego.
Legendarna warszawska Syrenka
W czasie II wojny światowej pomnik na szczęście nie ucierpiał, jednak w 1949 roku nieco go odnowiono, aby odzyskał świeżość. W 1966 roku postanowiono zamontować fontannę oraz wyremontować cokół. Kilkanaście lat później pomnik przeszedł kompleksowy remont, a psującą się często fontannę rozmontowano. Kolejny remont pomnika miał miejsce w 2005 roku i zdecydowano się wtedy na uruchomienie sterowanej komputerowo fontanny. Obok rzeźby powstał niewielki plac z ławeczkami oraz latarniami, który został obsadzony przepięknymi różami, stając się tym samym jednym z chętniej odwiedzanych miejsc w Warszawie. Rok później nieopodal pomnika została odsłonięta tablica, która do dziś upamiętnia nadanie miastu srebrnego Krzyża Virtuti Militari.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!