Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Pomnika Bohaterów Getta w Warszawie

Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie

W tym wyjątkowym mieście, którym jest Warszawa można znaleźć wiele historycznych zabytków, pięknych budowli, ciekawych pomników i miejsc upamiętniających najważniejsze dla Polski wydarzenia historyczne. Wśród warszawskich pomników na szczególne wyróżnienie zasługuje pomnik Bohaterów Getta. Pomnik ten znajduje się na warszawskim Muranowie i jak sama jego nazwa wskazuje, jest ona miejscem upamiętniającym i oddającym hołd warszawskim bohaterom getta. Pomnik odnosi się do wydarzenia, które miało miejsce w Warszawie w 1943 roku, kiedy w warszawskim getcie wybuchło powstanie żydowskich bojowników, którzy chcieli pokonać reżim hitlerowców.

Historia pomnika

Początkowo wzniesiono w Warszawie jeden skromny pomnik upamiętniający to ważne wydarzenie. Pomnik ten został wybudowany w 1946 roku, jego pomysłodawcą był Centralny Komitet Żydów Polskich, a twórcą Leon Suzin. Pierwszy pomnik był bardzo obrazowy, miał pokazać cierpienie bojowników getta i ich poświęcenie. Dlatego też na pomniku składającym się z okrągłej tablicy z wysokimi obrzeżami, obrzeża pomalowano na kolor czerwony, który miał symbolizować przelaną krew. Drugą częścią pomnika stanowi okrągła płyta, na której odlano motyw liścia palmowego – bardzo ważny historyczny motyw, nawiązujący do męczeństwa.

W 1948 roku, w rocznicę wybuchu powstania, odsłonięto drugi pomnik upamiętniający wydarzenia w getcie, zlokalizowany tuż obok pierwszego pomnika. Drugi pomnik jest większy i okazalszy od pierwszego. Pomnik ten przypomina mury getta warszawskiego. W głównej części pomnika znajduje się płaskorzeźba, którą wykonano z brązu. Na płaskorzeźbie noszącej tytuł „Walka” wyryto wizerunki bojowników getta. Z drugiej strony pomnika zbudowano drugą płaskorzeźbę, która nazywa się " Pochód na zagładę" – przedstawia wizerunki kobiet z dziećmi oraz starców, którzy szli na pewną śmierć.

Polecane obiekty w pobliżu Pomnika Bohaterów Getta w Warszawie