Noclegi w pobliżu Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie
Cmentarz Powązkowski w Warszawie
Jedna z najstarszych warszawskich nekropolii, a z całą pewnością najpiękniejsza, porównywana czasem do paryskiego cmentarza Pere Lachaise – Cmentarz Powązkowski w Warszawie to oaza spokoju, miejsce refleksji i zadumy.
Historia miejsca
Cmentarz Powązkowski znajduje się na terenie dzielnicy Wola, granicząc z kilkoma innymi nekropoliami warszawskimi. Założony został z 1790 roku na działce podarowanej przez rodzinę Szymanowskich. Przed Powązkami w Warszawie powstały wcześniej tylko dwa miejsca chowania zmarłych: Cmentarz Kamionkowski i Cmentarz na Służewie przy ulicy Renety. Początkowo Powązki zajmowały niewielki teren, zaledwie 2,5 hektara. Obecnie liczą sobie 43 hektary, a więc zajmują powierzchnię niemal równą państwu Watykan, które ma 44 hektary.
W 1793 roku na cmentarzu otwarto kościół świętego Karola Boromeusza ufundowany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i księcia prymasa Michała Poniatowskiego, według projektu Dominika Merliniego. Pierwotnie skromna świątynia w stylu klasycystycznym, później została przebudowana praktycznie od nowa w latach 1891-1898 stając się niemal sześciokrotnie większym kościołem wybudowanym na planie krzyża łacińskiego.
Cmentarz znanych
Cmentarz Powązkowski w 2014 roku razem z innymi nekropoliami wyznaniowymi w okolicy został uznany za pomnik historii. To jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w Warszawie, chętnie odwiedzane nie tylko w okresie 1 listopada. Dodatkowo chętnych przyciągają groby licznie pochowanych tutaj ludzi kultury, sztuki, polityki i życia publicznego w Polsce. Wśród znanych osobistości znajdują się tutaj m. in. Czesław Niemen, Władysław Tatarkiewicz, Tadeusz Fijewski, Kalina Jędrusik czy Irena Kwiatkowska.
Kwesta artystów
Swój grób ma na cmentarzu założyciel powołanego do istnienia w 1974 roku Społecznego Komitetu Opieki na rzecz Ochrony Starych Powązek – Jerzy Waldorff. To z jego inicjatywy udało się uratować wiele bezcennych pomników historii znajdujących się katastrofalnym stanie na Powązkach, dzięki organizowanej co roku w okresie 1 listopada kweście pieniężnej, w której biorą udział artyści i znani aktorzy. Kwesta dla upamiętnienia starań Jerzego Waldorffa odbywa się zresztą do dzisiaj i co roku udaje się dzięki niej odnowić kilka kolejnych pomników nagrobnych na tym cmentarzu.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!