Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Cmentarz Powązkowski w Warszawie

Noclegi w pobliżu Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie

Cmentarz Powązkowski w Warszawie

Jedna z najstarszych warszawskich nekropolii, a z całą pewnością najpiękniejsza, porównywana czasem do paryskiego cmentarza Pere Lachaise – Cmentarz Powązkowski w Warszawie to oaza spokoju, miejsce refleksji i zadumy.

Historia miejsca

Cmentarz Powązkowski znajduje się na terenie dzielnicy Wola, granicząc z kilkoma innymi nekropoliami warszawskimi. Założony został z 1790 roku na działce podarowanej przez rodzinę Szymanowskich. Przed Powązkami w Warszawie powstały wcześniej tylko dwa miejsca chowania zmarłych: Cmentarz Kamionkowski i Cmentarz na Służewie przy ulicy Renety. Początkowo Powązki zajmowały niewielki teren, zaledwie 2,5 hektara. Obecnie liczą sobie 43 hektary, a więc zajmują powierzchnię niemal równą państwu Watykan, które ma 44 hektary.

W 1793 roku na cmentarzu otwarto kościół świętego Karola Boromeusza ufundowany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i księcia prymasa Michała Poniatowskiego, według projektu Dominika Merliniego. Pierwotnie skromna świątynia w stylu klasycystycznym, później została przebudowana praktycznie od nowa w latach 1891-1898 stając się niemal sześciokrotnie większym kościołem wybudowanym na planie krzyża łacińskiego.

Cmentarz znanych

Cmentarz Powązkowski w 2014 roku razem z innymi nekropoliami wyznaniowymi w okolicy został uznany za pomnik historii. To jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w Warszawie, chętnie odwiedzane nie tylko w okresie 1 listopada. Dodatkowo chętnych przyciągają groby licznie pochowanych tutaj ludzi kultury, sztuki, polityki i życia publicznego w Polsce. Wśród znanych osobistości znajdują się tutaj m. in. Czesław Niemen, Władysław Tatarkiewicz, Tadeusz Fijewski, Kalina Jędrusik czy Irena Kwiatkowska.

Kwesta artystów

Swój grób ma na cmentarzu założyciel powołanego do istnienia w 1974 roku Społecznego Komitetu Opieki na rzecz Ochrony Starych Powązek – Jerzy Waldorff. To z jego inicjatywy udało się uratować wiele bezcennych pomników historii znajdujących się katastrofalnym stanie na Powązkach, dzięki organizowanej co roku w okresie 1 listopada kweście pieniężnej, w której biorą udział artyści i znani aktorzy. Kwesta dla upamiętnienia starań Jerzego Waldorffa odbywa się zresztą do dzisiaj i co roku udaje się dzięki niej odnowić kilka kolejnych pomników nagrobnych na tym cmentarzu.

Polecane obiekty w pobliżu Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie