Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Plac Zamkowy w Warszawie

Noclegi w pobliżu Placu Zamkowego w Warszawie

Plac Zamkowy w Warszawie

Położony w Śródmieściu Warszawy plac Zamkowy jest sercem starego miasta i jednym z chętniej odwiedzanych miejsc przez turystów zwiedzających stolicę. Rozciąga się stąd piękny widok na prawy brzeg miasta i Wisłę, zlokalizowany jest tutaj Zamek Królewski ze swoimi bogatymi zbiorami sztuki i pamiątek z czasów historycznych miasta, a tuż obok znajduje się Krakowskie Przedmieście oferujące liczne atrakcje i odbudowane po II wojnie światowej stare miasto z jego kolorowymi kamieniczkami.

Miejsce dziejowych wydarzeń

Wytyczony w latach 1818-1821 plac Zamkowy powstał według projektu Jakuba Kubickiego na miejscu dawnego terenu zamku książęcego. Wcześniej mieścił się tutaj m.in. kościół i klasztor Bernardynek, a w 1644 roku wzniesiono tu charakterystyczny do dzisiaj element architektury placu – pomnik Zygmunta III Wazy – władcy, który przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. W latach tworzenia nowego placu królewskiego wyburzono znajdujące się tutaj wcześniej zabudowania gospodarcze Zamku Królewskiego, Bramę Krakowską oraz kamienice. W swojej nowej formie plac Zamkowy był miejscem ważnych wydarzeń z historii Polski, m.in. masakry ludności cywilnej dokonanej przez wojska rosyjskie w 1861 roku, wręczenia buławy marszałkowskiej – symbolu władzy nad Polską – Józefowi Piłsudskiemu oraz walk z okresu zamachu majowego angażujących oddziały wierne rządowi Wincentego Witosa i zamachowców.

Czasy Powstania Warszawskiego

Dramatycznym okresem w dziejach placu Zamkowego była okupacja niemiecka i Powstanie Warszawskie, kiedy szczególnie ciężkie walki powstańców z oddziałami niemieckimi toczyły się w murach starego miasta, niemal w całości zniszczonego. Już wcześniej, znajdujący się przy placu Zamkowym, Zamek Królewski został zniszczony w czasie ataku na Polskę we wrześniu 1939 roku, a po Powstaniu Warszawskim dzieła zniszczenia dokonały wycofujące się oddziały niemieckie, podkładając środki niszczące ruiny. Odbudowa w dawnym kształcie po wojnie trwała długo i angażowała nie tylko środki finansowe, ale i bezpośrednią pomoc społeczną.

Współczesny kształt placu Zamkowego powstał w trakcie budowy trasy W-Z otwartej w 1949 roku i połączonej z placem schodami ruchomymi, przez lata stanowiącymi dużą atrakcję dla gości odwiedzających stolicę.

Polecane obiekty w pobliżu Placu Zamkowego w Warszawie