Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Pałac Prezydencki w Warszawie

Noclegi w pobliżu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie

Pałac Prezydencki w Warszawie

Budynek znany jest przede wszystkim jako Pałac Prezydencki w Warszawie, choć nosił także inne nazwy Pałac Namiestnikowski, Pałac Radziwiłłów, Lubomirskich oraz Koniecpolskich. Jest jedną z siedzib Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Miejsce dla władców

Pierwotnie w tym miejscu powstał pałac barokowy wybudowany na zlecenie hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego w 1643 roku. Zaprojektowany w stylu barokowym przez nadwornego architekta króla Władysława IV – Konstantego Tencallę – pałac był dwupiętrowym budynkiem z tarasem od strony skarpy oraz ogrodami w stylu włoskim schodzącymi nad Wisłę.

Siedziba Teatru Narodowego

W późniejszych latach pałac przechodził z rąk do rąk, stając się własnością najpierw rodu Lubomirskich, a potem Radziwiłłów. W związku z dość wystawnym życiem jednego z nich – Karola Radziwiłła (zwanego Panie Kochanku) i jego waśnią z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim pałac został wynajęty na Teatr Narodowy, gdzie wystawiono pierwszą polską operę „Nędzę uszczęśliwioną” Michała Kamińskiego, do której libretto napisał Wojciech Bogusławski – ojciec polskiego teatru. W 1818 roku pałac został odkupiony przez Rząd Królestwa Polskiego jako siedziba namiestnika, stąd jego kolejna historyczna nazwa – Pałac Namiestnikowski. W tym samym czasie w latach 1818-1819 pałac gruntownie przebudowano, nadając mu styl klasycystyczny z kolumnami korynckimi na fasadzie wejściowej.

Pałac obecnie

Mimo jeszcze kilku remontów pałac dotrwał do naszych czasów. Niezniszczony w trakcie wojny, ponieważ wojska niemieckie przejęły go przeznaczając na luksusowy hotel z kasynem. Po wojnie swoją siedzibę miała tutaj Rada Ministrów przed przenosinami w Aleje Ujazdowskie. Gruntowny remont pałacu z myślą o przeznaczeniu tego miejsca na siedzibę głowy państwa miał miejsce w 1990 roku, kiedy też przyjęta została nowa jego nazwa – Pałac Prezydencki. Jego pierwszym lokatorem był Lech Wałęsa, po nim Aleksander Kwaśniewski oraz Lech Kaczyński. Nowy Prezydent – Bronisław Komorowski – zdecydował się zamieszkać w innej siedzibie – Belwederze.

Polecane obiekty w pobliżu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie