Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu pomnika Pamięci 19 batalionu Saperów w Unieściu

pomnik Pamięci 19 batalionu Saperów w Unieściu

Unieście jest letniskową dzielnicą miasta Mielno. Leży ono na Wybrzeżu Słowińskim, w powiecie koszalińskim. Atrakcyjności temu miejscu dodaje fakt, że posiada ono dostęp zarówno do morza jak i do jeziora Jamno. Oddziela je od siebie mierzeja.

Parę słów o batalionie

Wśród wielu ciekawych obiektów jakie warto w Unieściu zobaczyć jest pomnik, który powstał dla upamiętnienia 19 batalionu saperów 8 Dywizji Piechoty. Był to pododdział wojsk inżynieryjnych ludowego Wojska Polskiego. Powstał on w 1944 roku. We wrześniu tego samego roku batalion został wyposażony w broń, odpowiedni sprzęt i został przeszkolony. W październiku 1944 roku żołnierze 9 Batalionu Saperów złożyli uroczystą przysięgę i zaczęli pełnić służbę dla ojczyzny. Żołnierze stacjonowali w Unieściu od 1949 roku do 1994. Później został przeniesiony do Lęborka a w 2001 roku całkowicie został rozwiązany.

W kwietniu 1945 roku brali udział w forsowaniu Odry i Nysy Łużyckiej a później w ostatniej bitwie drugiej wojny światowej. Pomnik oddaje hołd wszystkim żołnierzom, którzy zginęli w obronie ojczyzny i podczas rozminowywania kraj aż do 1956 roku.. W kamieniu zostały wyryte nazwiska bohaterów poległych w czasie drugiej wojny światowej.

Uroczyste obchody

Obelisk z kamienną tablicą usytuowany został przy ulicy 6 Marca. Z okazji ważnych uroczystości a zwłaszcza w rocznice forsowania Odry i Nysy Łużyckiej pod pomnikiem składane są kwiaty, żołnierze pełnią honorowe warty a młodzież szkolna i harcerze przygotowują część artystyczną. Wśród zaproszonych gości byli i są żołnierze tego batalionu, którzy doskonale pamiętają tamte czasy. Mimo upływu lat historia jest dla nich wciąż żywa. Oni przeżyli ale podczas bitew i akcji rozminowywania stracili znajomych i przyjaciół. Głównie z tego powodu co roku pochylają się nad pomnikiem aby oddać hołd tym, którzy oddali za Polskę życie. Warto dodać, że w forsowaniu Odry poległo prawie pięć tysięcy żołnierzy. Na płycie przytwierdzonej do wielkiego kamienia widnieją 23 nazwiska bohaterów. Nad pomnikiem żołnierzy 19 Batalionu Saperów, na stalowym, wysokim maszcie powiewa biało – czerwona flaga Polski.

Warto podczas pobytu w Unieściu zatrzymać się na chwilę przy pomniku. Jest on częścią naszej historii o której każdy Polak powinien pamiętać.

Polecane obiekty w pobliżu pomnika Pamięci 19 batalionu Saperów w Unieściu