Noclegi w pobliżu Pomnika Małego Powstańca w Warszawie
Pomnik Małego Powstańca w Warszawie
Pomnik Małego Powstańca to pomnik o niebywałym znaczeniu historycznym i zabytkowym znajdujący się w Warszawie, przy ulicy Podwale i obok zewnętrznego muru obronnego Starego Miasta. Został on postawiony na pamiątkę najmłodszych bohaterów powstania warszawskiego. Projekt tego pomnika wyszedł spod ręki Jerzego Jarnuszkiewicza zaraz po wojnie, w 1946 roku - rzeźbiarza, który dobrowolnie i z własnej woli pomagał odgruzowywać miasto Warszawę. Za ten projekt pomnika jego autor został wyróżniony nagrodą przez Związek Polskich Artystów Plastyków.
Spór o autorstwo
Ciekawostką jest fakt, że przez wiele lat toczył się spór o to, kto naprawdę był autorem tego dzieła. Pomniejszone kopie w postaci miniaturek rozprowadzane były pod zupełnie innym nazwiskiem. Sprawa ostatecznie znalazła się w sądzie, a rozstrzygnięcie jednoznacznie przeważyło na korzyść Jarnuszkiewicza.
Mały bohater
Pomnik Małego Powstańca to rzeźba, która przedstawia zaledwie kilkuletniego chłopca, na którego głowie znajduje się niemal zasłaniający mu oczy niemiecki hełm z polskim orzełkiem, przepasany biało-czerwoną opaską. Nosi zbyt wielkie buty i płaszcz, a uzbrojony jest w przewieszony przez ramię pistolet maszynowy. Czy powstaniec ten miał rzeczywiście upamiętniać najmłodszych uczestników powstania, a może miał podkreślić to, jak bardzo nieprzygotowani do takiego wydarzenia byli biorący w nim czynny udział, którzy postanowili przyjąć na swoje barki zbyt dużo, nie będąc do tego adekwatnie przygotowanym? Nad tym można długo zastanawiać się i spekulować. Tuż obok rzeźby umieszczona jest tablica pamiątkowa z wyrytym na niej krzyżem harcerskim oraz fragmentem piosenki, bardzo popularnej w ówczesnych czasach wśród powstańców "Warszawskie Dzieci".
Inną interesującą ciekawostką związaną z tym dziełem jest fakt, że nawet sam autor miał wątpliwości co do doskonałości swojej rzeźby i jej przekazu. Tym bardziej, że przecież do Powstania Warszawskiego dzieci nie dopuszczano. Trzecią możliwością, dla której został stworzony ten pomnik jest upamiętnienie potrzeby spłacania długów przez następne pokolenia tych, którzy stawali w walce o lepsze jutro przede wszystkim dla swoich dzieci.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!