Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Pomnika Haffnera w Sopocie

Pomnik Haffnera w Sopocie

Sopockie parki obfitują w pomniki i tablice pamiątkowe, jednak na szczególną uwagę zasługuje pomnik wystawiony na cześć Jana Jerzego Haffnera, który znajduje się w Parku Północnym. Ten francuski wojskowy lekarz wsławił się w Gdańsku rozpoczęciem budowy pierwszego tutejszego uzdrowiska – początkowo wyłącznie w formie łazienek służących do morskich leczniczych kąpieli, później natomiast pełnego kompleksu uzdrowiskowego.

Sylwetka Haffnera

Jean Georg Haffner, bo tak brzmi właściwie jego imię i nazwisko, był wojskowym lekarzem, który w pierwszej dekadzie XIX wieku przybył do Rzeczpospolitej wraz z napoleońskimi oddziałami zmierzającymi do Rosji. Stacjonując w Gdańsku poznał Polkę, z którą wkrótce wziął ślub i osiadł tu na stałe prowadząc lekarską praktykę. Niedługo potem rozpoczął jednak starania o stworzenie w Gdańsku miejsca na lecznicze kąpiele morskie, później natomiast po przeprowadzce do Sopotu (będącego wtedy zaledwie niewielką wsią) zainicjował i rozpoczął tam budowę dużego ośrodka leczniczo-uzdrowiskowego o charakterze nadmorskiego kurortu. Posiadając wsparcie pruskich władz projekt został dość szybko ukończony, a w 1823 roku na terenie Sopotu powstało pierwsze kąpielisko z wydzierżawionej leśnej linii brzegowej.

Haffner zasłynął dla Sopotu tym, że większość swoich uzdrowiskowych projektów finansował z własnej kieszeni, w tym przede wszystkim dom kuracyjny, który na długie lata wsławił Sopot jako doskonałą miejscowość turystyczno-uzdrowiskową.

Pomnik i turyści

Utrzymany w stonowanym, lecz typowym dla epoki romantyzmu stylu pomnik Jana Jerzego Haffnera ufundowano w roku 2004 z ramienia grupy sopockich przedsiębiorców oraz zewnętrznych fundatorów. Odlany z metalu przedstawia sylwetkę założyciela uzdrowiska, który siedząc na kamieniu zakłada jedną nogę na drugą i krzyżuje na kolanie dłonie. Pomnik usytuowany jest w znanym w Sopocie Parku Północnym, tuż obok Grand Hotelu zaledwie kilkaset metrów od plaży i w bezpośredniej bliskości sławnego sopockiego mola. To właśnie ze względu na lokalizację jest często odwiedzany przez turystów, a ciekawa forma pomnika i ukształtowanie sylwetki sprawiają, że jest on również doskonałym tłem do pamiątkowej fotografii. Stał się też jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów i miejsc w Sopocie, które znane są również poza granicami miasta.

Polecane obiekty w pobliżu Pomnika Haffnera w Sopocie