Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Parku Brzeźnieńskiego w Gdańsku

Park Brzeźnieński w Gdańsku

Jeden z nielicznych zachowanych parków kuracyjnych, który może pochwalić się znaczeniem nie tylko turystycznym i rekreacyjnym, ale również zabytkowym. Park Brzeźnieński ulokowany jest tuż przy plaży i rozciąga się szerokim sznurem na nabrzeżu, tworząc dla spacerowiczów wyjątkowe warunki naturalne. Park jest niewielki, ponieważ liczy zaledwie 10 ha, ale i tak przyciąga rzesze spacerowiczów i rowerzystów, którzy korzystają z jego uroku.

Przeszłość parku

Pierwotne założenie powstania tutaj obszaru zielonego miało niewiele wspólnego z kwestiami rekreacyjnymi czy ozdobnymi miasta. W 1831 podjęto decyzję, aby w wyraźny sposób odznaczyć tereny wojskowe, na których mieściły się magazyny zaopatrzeniowe od reszty miasta. Chciano w ten sposób również zabezpieczyć biegnący tędy trakt i chronić go między innymi od szkodliwego wpływu nawiewającego z wydm piasku.

Dopiero ponad 10 lat później rosnący powoli młody las zaczęto zagospodarowywać z myślą o funkcji rekreacyjnej. Wytyczono ścieżki spacerowe, punty widokowe na morze, skwery z ławkami i pergolami. Zapotrzebowanie na stworzenie takiego parku wynikało pośrednio ze stale rosnącej liczby klientów, którzy korzystali z usług rozwijających się wtedy w Gdańsku ośrodków kąpielowych.

W okresie przed I wojną światową tuż obok parku nazywanego teraz Parkiem Brzeźnieńskim powstały dwa schrony przeciwlotnicze, które po zakończeniu działań wojennych zostały przekształcone na obiekty turystyczne. Jeden ze schronów zdobił dodatkowo pomnik upamiętniający walczących w wojnie żołnierzy – został zniszczony z rozkazu władz PRL w połowie XX wieku. Powojenne lata sprawiły, że park znacznie podupadł i zarósł. Dopiero na początku XXI wieku wydano decyzję od jego gruntownej odbudowie i zasadzeniu ponad 400 nowych drzew.

Miejsce rekreacji i odpoczynku

Po odnowie park zyskał imię Jana Jerzego Haffnera – znanego napoleońskiego lekarza, który na początku XIX wieku osiadł w Gdańsku i założył tu pierwsze uzdrowisko. Park Brzeźnieński liczy obecnie ponad 14 ha terenów zielonych, 4860 sztuk różnorodnych drzew i krzewów, kilka kilometrów tras rowerowych i pieszych. Jest idealnym terenem rekreacyjnym, doskonałym do spacerów dla całych rodzin z dziećmi. Często jest też miejscem wypraw turystów, którym znudziły się wyprawy po plaży i szukają urozmaicenia dla swojego wypoczynku.

Polecane obiekty w pobliżu Parku Brzeźnieńskiego w Gdańsku