Sopot

Sopot

Sopot to jeden z bardziej rozpoznawalnych ośrodków miejskich zlokalizowanych nad Bałtykiem. Każdego roku przybywa w te okolice mnóstwo turystów poszukujących spokojnego wypoczynku nad brzegiem morza. Wyjazdowi w te strony sprzyja nie tylko świetna pogoda, szczególnie latem, ale również mnóstwo atrakcji przygotowywanych specjalnie dla turystów.

Kilka słów o położeniu geograficznym Sopotu

Sopot to miasto położone w województwie pomorskim, w stosunkowo niewielkiej odległości zarówno od Gdańska, jak i od Gdyni. Razem z tymi dwoma miastami Sopot tworzy Trójmiasto. Główną powodem tak olbrzymiego zainteresowania turystów tym właśnie miastem jest bliskość Morza Bałtyckiego. Sopot znajduje się nad Zatoką Gdańską, a miejska plaża wraz z molem stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych.

Kiedy powstał Sopot?

Pierwsze wzmianki o Sopocie pochodzą z VIII w. Niegdyś w miejscu dzisiejszego miasta zlokalizowany był gród. Poprzez wieki Sopot ulegał szybkiemu i dynamicznemu rozwojowi, aż w 1798 r. powstał tu pierwszy dom letniskowy. Później miasto nabrało charakteru uzdrowiskowego ze względu na specyficzne warunki klimatyczne i bogate w jod, nadmorskie powietrze. W 1920 r. Sopot został włączony do Wolnego Miasta Gdańska a podczas II Wojny Światowej ten nadmorski kurort przynależał do III Rzeszy. Obecnie miasto to stanowi luksusowy ośrodek wypoczynkowy dla turystów zarówno z kraju, jak i zza granicy. Bliskie położenie Gdańska, jak i Gdyni sprawia, że istnieje tu wiele możliwości ciekawego spędzania czasu. W samym Sopocie również nie brakuje atrakcji turystycznych.

Najciekawsze miejsca w Sopocie - gdzie koniecznie powinien zajrzeć każdy turysta?

Obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Sopotu jest wizyta na sopockim molo. Jest to doskonale rozpoznawalny w całej Polsce obiekt, który stanowi najdłuższe drewniane molo w Europie. Jego imponująca długość - 512 m - sprawia, że można spędzić tu sporo czasu na przechadzkach. Na sopockim molo ustawionych zostało także wiele ławek, na których można odpocząć lub się poopalać. Warto przyjechać tu szczególnie latem, kiedy pogoda zachęca do spacerów. Chociaż wstęp na molo w Sopocie jest płatny to jednak warto wybrać się na taką przechadzkę. W Sopocie można znaleźć także wiele innych obiektów godnych polecenia. Warto zwrócić uwagę między innymi na Latarnię Morską. Kolejnym, chętnie odwiedzanym przez turystów obiektem jest tak zwany Krzywy Domek. Jest to przykład zupełnie niezwykłej architektury, więc na pewno z przyjemnością obejrzą go przede wszystkim miłośnicy tej dziedziny. Krzywy Domek jest zlokalizowany przy ul. Bohaterów Monte Cassino, która stanowi najbardziej reprezentacyjną z ulic Sopotu. Warto więc po odwiedzeniu mola wybrać się na spacer właśnie tą ulicą. W tej okolicy zlokalizowanych jest wiele lokali gastronomicznych, w których można skosztować między innymi lokalnych przysmaków - godne polecenia są w szczególności potrawy przygotowane w oparciu o świeżo złowione ryby.Miłośnicy historii także znajdą zatem coś dla siebie w tym wypoczynkowym mieście. Warto zwiedzić również między innymi grodzisko średniowieczne, które stanowi rekonstrukcję sopockich budynków pochodzących z okresu średniowiecza. Godne uwagi są także takie obiekty, jak Kościół Zbawiciela czy cmentarz żydowski z 1913 r. Wybierając się do Sopotu nie można zapomnieć o wypoczynku na tutejszych plażach. Jest to atrakcja dla turystów właściwie w każdym wieku. Oczywiście, najwięcej osób przyjeżdża w te okolice zwłaszcza podczas wakacji, kiedy wody Bałtyku zachęcają do kąpieli. Strzeżone kąpieliska to świetny sposób na rozrywkę. Poza sezonem letnim także warto wybrać się tu na wypoczynek przede wszystkim ze względu na sporą zawartość zdrowego jodu w powietrzu. Nic więc dziwnego, że turyści przyjeżdżają do Sopotu o każdej porze roku. Plaża w Sopocie nie jest jedyną atrakcją ciekawą ze względów przyrodniczych. Podczas pobytu warto zajrzeć również do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, gdzie możemy oglądać unikatową przyrodę. Ponadto, na terenie Sopotu można znaleźć aż 32 pomniki przyrody.

Najciekawsze wydarzenia w Sopocie

Sopot to miejsce, w którym szczególnie latem wiele się dzieje. Odbywa się tu mnóstwo imprez cyklicznych, więc każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie. To nadmorskie uzdrowisko zwłaszcza podczas wakacji staje się centrum kultury - Sopot zawdzięcza to przede wszystkim Operze Leśnej, która gromadzi miłośników muzyki przy wielu okazjach. Jednym z najpopularniejszych festiwali odbywających się w Sopocie jest Międzynarodowy Festiwal Piosenki. Każdego roku odbywa się tu również Sopot Hit Festiwal i TOPtrendy. Sopot to także miejsce wydarzeń związanych między innymi z filmem, jak Sopot Film Festival, a także z literaturą (Międzynarodowy Festiwal Literacki Sopot) czy teatrem (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej Dwa Teatry, Festiwal Non-Fiction). Wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych odbywa się nie tylko w Operze Leśnej, ale także na sopockiej plaży.

Wypoczynek latem - jak go zaplanować?

Sopot to niezwykle popularne miejsce wakacyjnych podróży. To dlatego przygotowując się do wakacyjnego wyjazdu warto pamiętać o kilku szczegółach. Przede wszystkim warto zarezerwować pobyt w hotelach czy innych kwaterach. Trzeba przyznać, że pod tym względem Sopot dysponuje naprawdę wspaniałą bazą turystyczną - w mieście znajdziemy nie tylko hotele pięciogwiazdkowe, ale również takie, które posiadają cztery lub trzy gwiazdki. Można skorzystać również z kwater prywatnych. Niektóre z tego typu obiektów znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie morza, co z pewnością jest gwarancją udanego wypoczynku. Co więcej, można zdecydować się również na pobyt w tutejszym uzdrowisku, specjalizującym się m. in. w leczeniu chorób reumatologicznych. Zaletą wypoczynku w Sopocie jest także dobre skomunikowanie miasta z większymi ośrodkami miejskimi, jak Gdańsk czy Gdynia. Można dostać się tu nie tylko autobusem, ale i kolejką. Warto więc wybrać się na letni wypoczynek właśnie do tego spokojnego, ale jednocześnie tętniącego życiem miasta.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Sopocie.

Mapa

Aktualności

-
Projektowa
Sopot, ul. Obrońców Westerplatte 2-4

Sopocka giełda płyt winylowych odbędzie się w dniach 1 i 2 lipca, w otwartej pracowni i galerii sztuki o nazwie Projektowa. Podczas ogólnodostępnej wystawy płyt będzie można zakupić lub obejrzeć płyty ze znanych polskich wytwórni i podyskutować ze specjalistami tej dziedziny. Giełda podczas pierwszego weekendu lipca będzie świetną okazją do zdobycia ciekawych winylowych egzemplarzy i poznania ludzi, którzy pasjonują się tematyką płyt gramofonowych. Tego rodzaju spotkania mogą być niebanalnym uzupełnieniem wakacji lub turystyczną ciekawostką zarówno dla wszystkich pasjonatów muzyki jak i kolekcjonerów czarnych krążków.

 

Wstęp wolny

 

Parking: na ulicy

www.facebook.com/events/241151372958305

Kontakt: info@winylownia.pl

-
Teatr Boto
Sopot, Bohaterów Monte Cassino 54 B

Mają na swoim koncie występy w Sopocie i Jarocinie oraz podczas wielu innych wydarzeń, zrzeszających miłośników bluesa (Pop Session, Rawa Blues, Folk Blues Meeting). Mietek Blues Band, o którym mowa, to formacja powstała w 1976 r., która szybko stała się znana środowisku bluesowemu i od początku działalności nie odeszła od klimatu i standardu gatunku. Są pionierami jeśli chodzi o gatunek zwany soul bluesem, którym zarazili się od BB Kinga czy Fleetwood Mac. W Teatrze Boto wystąpią 30 czerwca z klimatycznym repertuarem, który tworzą według swojej własnej „szkoły bluesa”.

 

Wstęp: 20 zł

 

Parking: na posesji lub na ulicy

www.facebook.com/events/132072464014277

-
Sopoteka
Sopot, ul. Tadeusza Kościuszki 14

Galeria kultury Sopoteka zaprasza na pełne inicjatywy i kreatywności zajęcia – warsztaty decoupage’u, które odbędą się w środę 28 czerwca w Sopotece. Powstaną niespotykane przedmioty, których trudno szukać w sklepie, a nauka tej techniki zdobniczej pozwoli na stworzenie wymarzonej ozdoby mieszkania lub oryginalnego i fantazyjnego prezentu dla najbliższych. Decoupage polega na naklejaniu na powierzchnię przedmiotu wyciętego z papieru elementu, tak, aby skomponował się z tworzywem, na którym zostaje umieszczony (malowanie lakierem sprawia, że wtapia się w bazę). Profesjonalnych wskazówek i porad udzieli prowadząca warsztaty – Urszula Jastrzębowska (blog Pasada ArtCraft).

 

Wstęp wolny

 

Parking: na ulicy

www.facebook.com/events/373731009695732

 

prognoza pogody

dzisiaj
21 ℃
min. 18 ℃
maks. 23 ℃
opady 6.6 mm
umiarkowany deszcz
jutro
17 ℃
min. 16 ℃
maks. 17 ℃
opady 4.28 mm
umiarkowany deszcz
pojutrze
17 ℃
min. 15 ℃
maks. 18 ℃
opady 4.67 mm
umiarkowany deszcz
2017-07-02
18 ℃
min. 14 ℃
maks. 18 ℃
opady 4.26 mm
umiarkowany deszcz
noclegi w Sopocie

noclegi w Sopocie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!