Sopot

Sopot

Sopot to jeden z bardziej rozpoznawalnych ośrodków miejskich zlokalizowanych nad Bałtykiem. Każdego roku przybywa w te okolice mnóstwo turystów poszukujących spokojnego wypoczynku nad brzegiem morza. Wyjazdowi w te strony sprzyja nie tylko świetna pogoda, szczególnie latem, ale również mnóstwo atrakcji przygotowywanych specjalnie dla turystów.

Kilka słów o położeniu geograficznym Sopotu

Sopot to miasto położone w województwie pomorskim, w stosunkowo niewielkiej odległości zarówno od Gdańska, jak i od Gdyni. Razem z tymi dwoma miastami Sopot tworzy Trójmiasto. Główną powodem tak olbrzymiego zainteresowania turystów tym właśnie miastem jest bliskość Morza Bałtyckiego. Sopot znajduje się nad Zatoką Gdańską, a miejska plaża wraz z molem stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych.

Kiedy powstał Sopot?

Pierwsze wzmianki o Sopocie pochodzą z VIII w. Niegdyś w miejscu dzisiejszego miasta zlokalizowany był gród. Poprzez wieki Sopot ulegał szybkiemu i dynamicznemu rozwojowi, aż w 1798 r. powstał tu pierwszy dom letniskowy. Później miasto nabrało charakteru uzdrowiskowego ze względu na specyficzne warunki klimatyczne i bogate w jod, nadmorskie powietrze. W 1920 r. Sopot został włączony do Wolnego Miasta Gdańska a podczas II Wojny Światowej ten nadmorski kurort przynależał do III Rzeszy. Obecnie miasto to stanowi luksusowy ośrodek wypoczynkowy dla turystów zarówno z kraju, jak i zza granicy. Bliskie położenie Gdańska, jak i Gdyni sprawia, że istnieje tu wiele możliwości ciekawego spędzania czasu. W samym Sopocie również nie brakuje atrakcji turystycznych.

Najciekawsze miejsca w Sopocie - gdzie koniecznie powinien zajrzeć każdy turysta?

Obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Sopotu jest wizyta na sopockim molo. Jest to doskonale rozpoznawalny w całej Polsce obiekt, który stanowi najdłuższe drewniane molo w Europie. Jego imponująca długość - 512 m - sprawia, że można spędzić tu sporo czasu na przechadzkach. Na sopockim molo ustawionych zostało także wiele ławek, na których można odpocząć lub się poopalać. Warto przyjechać tu szczególnie latem, kiedy pogoda zachęca do spacerów. Chociaż wstęp na molo w Sopocie jest płatny to jednak warto wybrać się na taką przechadzkę. W Sopocie można znaleźć także wiele innych obiektów godnych polecenia. Warto zwrócić uwagę między innymi na Latarnię Morską. Kolejnym, chętnie odwiedzanym przez turystów obiektem jest tak zwany Krzywy Domek. Jest to przykład zupełnie niezwykłej architektury, więc na pewno z przyjemnością obejrzą go przede wszystkim miłośnicy tej dziedziny. Krzywy Domek jest zlokalizowany przy ul. Bohaterów Monte Cassino, która stanowi najbardziej reprezentacyjną z ulic Sopotu. Warto więc po odwiedzeniu mola wybrać się na spacer właśnie tą ulicą. W tej okolicy zlokalizowanych jest wiele lokali gastronomicznych, w których można skosztować między innymi lokalnych przysmaków - godne polecenia są w szczególności potrawy przygotowane w oparciu o świeżo złowione ryby.Miłośnicy historii także znajdą zatem coś dla siebie w tym wypoczynkowym mieście. Warto zwiedzić również między innymi grodzisko średniowieczne, które stanowi rekonstrukcję sopockich budynków pochodzących z okresu średniowiecza. Godne uwagi są także takie obiekty, jak Kościół Zbawiciela czy cmentarz żydowski z 1913 r. Wybierając się do Sopotu nie można zapomnieć o wypoczynku na tutejszych plażach. Jest to atrakcja dla turystów właściwie w każdym wieku. Oczywiście, najwięcej osób przyjeżdża w te okolice zwłaszcza podczas wakacji, kiedy wody Bałtyku zachęcają do kąpieli. Strzeżone kąpieliska to świetny sposób na rozrywkę. Poza sezonem letnim także warto wybrać się tu na wypoczynek przede wszystkim ze względu na sporą zawartość zdrowego jodu w powietrzu. Nic więc dziwnego, że turyści przyjeżdżają do Sopotu o każdej porze roku. Plaża w Sopocie nie jest jedyną atrakcją ciekawą ze względów przyrodniczych. Podczas pobytu warto zajrzeć również do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, gdzie możemy oglądać unikatową przyrodę. Ponadto, na terenie Sopotu można znaleźć aż 32 pomniki przyrody.

Najciekawsze wydarzenia w Sopocie

Sopot to miejsce, w którym szczególnie latem wiele się dzieje. Odbywa się tu mnóstwo imprez cyklicznych, więc każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie. To nadmorskie uzdrowisko zwłaszcza podczas wakacji staje się centrum kultury - Sopot zawdzięcza to przede wszystkim Operze Leśnej, która gromadzi miłośników muzyki przy wielu okazjach. Jednym z najpopularniejszych festiwali odbywających się w Sopocie jest Międzynarodowy Festiwal Piosenki. Każdego roku odbywa się tu również Sopot Hit Festiwal i TOPtrendy. Sopot to także miejsce wydarzeń związanych między innymi z filmem, jak Sopot Film Festival, a także z literaturą (Międzynarodowy Festiwal Literacki Sopot) czy teatrem (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej Dwa Teatry, Festiwal Non-Fiction). Wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych odbywa się nie tylko w Operze Leśnej, ale także na sopockiej plaży.

Wypoczynek latem - jak go zaplanować?

Sopot to niezwykle popularne miejsce wakacyjnych podróży. To dlatego przygotowując się do wakacyjnego wyjazdu warto pamiętać o kilku szczegółach. Przede wszystkim warto zarezerwować pobyt w hotelach czy innych kwaterach. Trzeba przyznać, że pod tym względem Sopot dysponuje naprawdę wspaniałą bazą turystyczną - w mieście znajdziemy nie tylko hotele pięciogwiazdkowe, ale również takie, które posiadają cztery lub trzy gwiazdki. Można skorzystać również z kwater prywatnych. Niektóre z tego typu obiektów znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie morza, co z pewnością jest gwarancją udanego wypoczynku. Co więcej, można zdecydować się również na pobyt w tutejszym uzdrowisku, specjalizującym się m. in. w leczeniu chorób reumatologicznych. Zaletą wypoczynku w Sopocie jest także dobre skomunikowanie miasta z większymi ośrodkami miejskimi, jak Gdańsk czy Gdynia. Można dostać się tu nie tylko autobusem, ale i kolejką. Warto więc wybrać się na letni wypoczynek właśnie do tego spokojnego, ale jednocześnie tętniącego życiem miasta.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Sopocie.

Mapa

Aktualności

-
Opera Leśna
Sopot, ul. Moniuszki 12

Z myślą o najmłodszych, Bałtycka Agencja Artystyczna Bart organizuje bal karnawałowy, który odbędzie się 17 stycznia 2018 r. w sali koncertowej Opery Leśnej. Dla dzieci będzie to dzień szalonej zabawy wypełniony atrakcjami – zostanie wybrany najciekawszy strój i maska karnawałowa, nie zabraknie konkursów, nauki tańca i wielu niespodzianek. Warto już dziś pomyśleć o kolorowym i niebanalnym stroju karnawałowym na ten wyjątkowy dzień!

Wstęp: 15 zł

Parking: na posesji

Kontakt: rezerwacja miejsc - 58 555 84 40 / sekretariat@bart.sopot.pl

 

-
Plac Przyjaciół Sopotu
Sopot, pl.Przyjaciół Sopotu

W tym roku odbędzie się trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Adwentowej i Świątecznej. W dn. 15-17 grudnia Sopot stanie się magicznym miejscem, gdzie będą rozbrzmiewać kolędy i pastorałki z całego świata, które wprowadzą mieszkańców i turystów w wesoły, świąteczny nastrój. Międzynarodowe chóry wezmą udział w przeglądzie kolęd oraz w części konkursowej. Koncerty świąteczne będą mieć miejsce na Placu Przyjaciół Sopotu, w kościołach, w Sopotece i Operze Leśnej. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Miasta Sopot. Regulamin i koszty pobytu dla uczestników konkursu znajduje się na stronie www.

munduscantat.pl

Kontakt: 609 692 707 / munduscantat@sopot.pl

-
Opera Leśna
Sopot, ul. Moniuszki 12

Można śmiało powiedzieć, że każdy Polak darzy sympatią radosne, włoskie melodie, które nucimy od lat. Dla fanów tej energii i radości Polska Filharmonia Kameralna w Sopocie przygotowała widowisko muzyczne, które przeniesie nas do ciepłej Italii. 18 listopada usłyszymy przeboje takie jak Volare, Ci sara, Felicita czy Picola e Fragile, które dzięki solistom i wspaniałej orkiestrze zdobyły nowe aranżacje - łączą klasyczną oprawę z klimatem dawnych lat. Na koncercie w Sopocie z pewnością każdy poczuje się jak w San Remo.

Wstęp: 100 zł

Parking:na ulicy lub na posesji

pl-pl.facebook.com/events/170476053509353

prognoza pogody

dzisiaj
5 ℃
min. 2 ℃
maks. 8 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
jutro
9 ℃
min. 5 ℃
maks. 11 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
pojutrze
8 ℃
min. 6 ℃
maks. 11 ℃
opady 1.25 mm
słabe opady deszczu
2024-03-03
7 ℃
min. 6 ℃
maks. 9 ℃
opady 0.56 mm
słabe opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!