Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Pomnik Chopina w Warszawie

Noclegi w okolicy Pomnika Chopina w Warszawie

Pomnik Chopina w Warszawie

Park Łazienkowski od niemal stu lat szczycić się może jednym z najpiękniejszych pomników secesyjnych w Europie - Pomnikiem Fryderyka Chopina w Warszawie. Odlany w brązie najwybitniejszy polski kompozytor i pianista siedzący pod mazowiecką wierzbą jest jednym z najpopularniejszych obiektów w Warszawie.

Proces powstania

Wielką zasługą w procesie budowy pomnika wsławiła się wybitna polska pedagog i śpiewacza – Adelajda Bolska, która na początku XX wieku uzyskała zgodę od samego cara Mikołaja II na budowę pomnika. Franciszek Mączyński i Wacław Szymanowski wygrali zorganizowany przez Warszawskie Towarzystwo Muzyczne konkurs na projekt monumentu. Niemniej z powodu licznych przeszkód w pierwotnych planach (problem cenzury rosyjskiej, bankructwa firmy odlewniczej czy I wojna światowa) Pomnik Chopina wzniesiony został dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym. Odlany przez znaną francuską firmę Barbedienne w Paryżu, pomnik został przetransportowany koleją do Warszawy, po czym odsłonięcie monumentu nastąpiło 11 listopada 1926 roku.

Niestety podczas II wojny światowej, w wyniku depolonizacyjnej polityki nazistowskich Niemiec, pomnik został wysadzony w powietrze, zaś jego surowiec wykorzystany do produkcji przemysłowej. Dzięki kilku zachowanym kopiom pomnika oraz bohaterskiej postawie pracowników Muzeum Wielkopolskiego, którzy ryzykując życie schowali przed Niemcami głowę pomnika, w latach 40-tych i 50-tych XX wieku monument został odbudowany i oficjalnie odsłonięty 11 maja 1958 roku.

Detale

Na cokole Pomnika Chopina umieszczone zostały napisy: "Posąg Fryderyka Chopina zburzony i zagrabiony przez Niemców w dniu 31 maja 1940 roku odbuduje Naród. 17-X-1946 r.", oraz tragment tekstu z dzieła Adama Mickiewicza „Konrad Wallenrod”:

"Płomień rozgryzie malowane dzieje,

Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,

Pieśń ujdzie cało..."

Spotkania muzyczne

Od końca lat 50-tych w okresie od maja do września co niedzielę pod pomnikiem odbywają się dwa koncerty utworów Chopina, które organizowane są przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina i Stołeczną Estradę.

Ciekawostką jest fakt, że analogiczny pomnik odsłonięty został w 1994 roku w Hamamatsu - japońskim mieście znanym z kultury i sztuki.

Park Łazienkowski, w którym podziwiać można Pomnik Chopina otwarty jest od wczesnych godzin porannych do 23:00, siedem dni w tygodniu.

Polecane obiekty w okolicy Pomnika Chopina w Warszawie