Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Krakowskiego Przedmieście w Warszawie

Krakowskie Przedmieście w Warszawie

Jedną z najbardziej znanych ulic w Warszawie, miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców i turystów, jest Krakowskie Przedmieście. Dzielnica ta ciągnie się od Pomnika Mikołaja Kopernika na Nowym Świecie, aż do Placu Zamkowego. Krakowskie Przedmieście jest wpisane do Rejestru Zabytków, jako cenne miejsce historyczne dla całej Polski. Kilka lat temu ulica ta przeszła generalny remont, obecnie jest zagospodarowana licznymi restauracjami, kawiarniami, sklepami.

Historia

Pierwsze wzmianki o rejonie obecnego Krakowskiego Przedmieścia pochodzą z XIV wieku. Początkowo obszar ten nazywany było Czerskim Przedmieściem, gdyż droga ta łączyła Warszawę z Czerskiem. Miejsce to od zawsze pełniło ważną rolę. To tędy wjeżdżali do Warszawy znani przywódcy np. Jan III Sobieski czy Stefan Czarniecki. To w tym miejscu też powstało wiele zabudowań rodziny królewskiej – okazałych, reprezentacyjnych budynków, które po dziś dzień stoją w tym miejscu. Co więcej na terenie obecnego Krakowskiego Przedmieścia odbyło się wiele historycznych uroczystości, np. składanie hołdu przez Prusy Książęce, a także Inflanty.

Miejsce wyjątkowe

W 1762 roku ulica została wybrukowana, dzięki temu poruszanie po niej stało się o wiele łatwiejsze dla mieszkańców i przyjezdnych. W 1855 roku nastąpił kolejny przełom, gdyż zamontowano wzdłuż całej ulicy oświetlenie gazowe, a w 1907 roku zamontowano tu oświetlenie elektryczne. Na Krakowskim Przedmieściu odbywało się wiele manifestacji, protestów i wystąpień publicznych. Jednym z wyjątkowym wydarzeń było spotkanie papieża Jana Pawła II z młodzieżą podczas pielgrzymki do Polski. W czasie Powstania Warszawskiego Krakowskie Przedmieście mocno ucierpiało. Uszkodzonych zostało wiele budynków mieszkalnych, eleganckich sklepów, rzeźb i innych ozdób stojących przy tej alei. Po II wojnie światowej była ona w opłakanym stanie i nie była już reprezentacyjną wizytówką Warszawy. W 2008 roku odremontowano Krakowskie Przedmieście i stworzono w tym miejscu reprezentacyjny deptak.

Zabytkowe budynki

Do najważniejszych obiektów znajdujących się na Krakowskim Przedmieściu należą: bazylika Św. Krzyża, Hotel Europejski, Dom bez kantów, Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego, Pałac Prezydencki, Pomnik Adama Mickiewicza i wiele innych cennych dla Warszawy i całej Polski obiektów. Warto więc, podczas pobytu w stolicy, wybrać się na spacer tą historyczną aleją.

Polecane obiekty w pobliżu Krakowskiego Przedmieście w Warszawie