
Noclegi w pobliżu Barbakanu w Warszawie


Barbakan w Warszawie
W warszawskim Barbakanie mieści się obecnie oddział Muzeum Warszawskiego. W muzeum tym wystawiane są wystawy stałe, które przedstawiają Stare Miasto, jego pierwsze zabudowania, fortece, mury obronne Warszawy.
Historia Barbakanu
Barbakan w Warszawie został wybudowany w 1548 roku. Jego funkcja miała być ochrona miasta przed najeźdźcami z zewnątrz. Barbakan stał się częścią murów obronnych, zważywszy jednak na swoją nietypową konstrukcję, znacznie się wyróżniał na tle tych murów. Był on uważany za jedną z pierwszych bram prowadzących do Starego Miasta. Mimo swojego obronnego charakteru budynek zaledwie jeden raz posłużył do obrony miasta – w czasie potopu szwedzkiego.
W XVIII wieku Barbakan został rozebrany w niewielkim stopniu, a to co z niego pozostało włączono do okolicznej zabudowy miejskiej. W czasie Powstania Warszawskiego poszkodowana została cała Starówka, czyli zabudowania stojące wokół Barbakanu, a także sam Barbakan. Rekonstrukcja nastąpiła w latach 1952-1954 już bez okolicznych zabudowań, możliwe było to dzięki rycinom, które pochodziły z początkowego okresu powstania Barbakanu. Budowla została w pełni odrestaurowana, dzięki temu stała się znanym punktem w Warszawie, który nie tylko efektownie się prezentuje, ale przedstawia też historię tego miasta.
Charakterystyka
Barbakan to budowla z cegły w kolorze czerwonym. Ma ona dwie kondygnacje, a jej przód jest półokrągły. Posiada renesansową attykę, która została dobudowana w XVI wieku. Jej dwie wieżyczki, górują nad miastem i są punktem orientacyjnym. Barbakan posiada wiele malutkich okienek, a z jego murów można podziwiać całą okolicę. Obecnie wewnątrz budynku znajduje się oddział muzeum, dlatego też obiekt ten jest udostępniony dla zwiedzających. Przy wejściu znajduje się kasa i recepcja obiektu, zaś w dalszej części mieszczą się sale z wystawami stałymi.
Zwiedzanie
Godziny otwarcia w okresie 1 maj – 30 wrzesień: wtorek - niedziela 10.00 – 19.00. W sezonie zimowym nieczynne. Ceny biletów: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie: http://muzeumwarszawy.pl/archiwum/muzeum/lokalizacje/barbakan/
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!