Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Park Cytadela w Poznaniu

Noclegi w okolicy Parku Cytadela w Poznaniu

Park Cytadela w Poznaniu

Park Cytadela jest największym parkiem w Poznaniu, zajmuje bowiem powierzchnię 100 ha. Wybudowano go w latach 1963-1970 r. na terenie niegdyś zajmowanym przez Fort Winiary. Park został wówczas nazwany Pomnikiem Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Dopiero w 1992 roku zmieniono mu nazwę na obecną. W 2008 roku prezydent uznał go za pomnik historii należący do historycznego zespołu miasta Poznania.

Historia

Tutejszy teren został przez miasto przejęty od wojska w 1925 roku. Stoki forteczne były niestety kompletnie zaniedbane i potrzebowano wiele środków finansowych oraz czasu, aby doprowadzić je do użytkowego stanu. Aktualnie na Cytadelę wiodą majestatyczne schody od centrum miasta, a dokładnie od przedłużenia al. Niepodległości. Na szczycie tych schodów mieści się Pomnik Bohaterów, który niegdyś posiadał na szczycie czerwoną gwiazdę usuniętą w 1989 roku. Pomnik liczy 23 metry wysokości i został odsłonięty w pierwszą rocznicę ocalenia Poznania spod niemieckiej okupacji w 1946 roku.

Parkowe alejki posiadają nazwy o historycznych konotacjach, dlatego po parku można spacerować na przykład alejkami: Braterstwa Broni – na pamiątkę polsko-radzieckiego braterstwa broni podczas II wojny światowej, Republik – na chwałę republik Związku Radzieckiego czy Cytadelowców – na pamiątkę mieszkańców Poznania, którzy pomogli Armii Czerwonej w 1945 roku zdobyć Cytadelę.

Atrakcje parku

W parku znajduje się wiele zabytkowych oraz historycznych obiektów. Przede wszystkim zobaczyć tu można słynne cmentarze, między innymi Cmentarz Wspólnoty Brytyjskiej czy Cmentarz Bohaterów Polskich. Oprócz tego znajdują się tu niezwykle interesujące muzea: Muzeum Armii Poznań, Muzeum Uzbrojenia. W parku podziwiać można także sporo obiektów fortecznych. Nie brakuje również punktów gastronomicznych.

Przyroda

Park słynie przede wszystkim z jednej z najważniejszych w Polsce ostoi nietoperzy. Ponadto rosną tu wiekowe drzewa, rośliny ozdobne. Znajduje się tu także zabytkowy dąb tuż obok Cmentarza Garnizonowego.

Ciekawostki

W Parku Cytadela od 1998 roku odbywa się największe widowisko pasyjne na całym świecie. W 2009 roku miał tu miejsce koncert słynnego zespołu Radiohead. Z kolei w 2005 roku nakręcono fanfilm "Krypta Exara Kuna".

Polecane obiekty w okolicy Parku Cytadela w Poznaniu