Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Jezioro Maltańskie w Poznaniu

Noclegi w poblizu Jeziora Maltańskiego w Poznaniu

Jezioro Maltańskie w Poznaniu

Jezioro Maltańskie, Zbiornik Maltański albo po prostu Malta – to sztuczny zbiornik wodny powstały w Poznaniu w 1952 roku. To jedno z miejsc w Poznaniu tłumnie przyciągających poznaniaków i turystów w okresie letnim, oferujące możliwość aktywnego wypoczynku nad wodą.

Kawalerowie Maltańscy

Jezioro Maltańskie powstało w efekcie spiętrzenia Cybiny – rzeki będącej prawym dopływem Warty. Jest największym zbiornikiem wodnym Poznania liczącym w sumie ponad 67 hektarów oraz drugim pod względem wielkości tego typu zbiornikiem wodnym w Polsce, po Jeziorze Kierskim. Jego nazwa, pochodząca od Zakonu Kawalerów Maltańskich, wprowadzona została w 1974 roku ze względu na zajęcie przez jezioro terenów należących dawniej do komandorii zakonu.

Mistrzostwa w kajakarstwie

Przez lata po otwarciu Jeziora Maltańskiego, akwen pozostawał mocno zaniedbany aż do lat 80-tych, kiedy prace nad jego rewitalizacją podjęto pod kątem zorganizowania w Poznaniu Mistrzostw Świata w Kajakarstwie w 1990 roku. Prace nad rewitalizacją wsparte zostały przez prezydenta Poznania oraz ówczesnego Prezydenta RP – Aleksandra Kwaśniewskiego, który przekazał na rewitalizację sporą kwotę pieniężną. Nad brzegami Jeziora Maltańskiego powstały wówczas liczne obiekty sportowe zaprojektowane przez Klemensa Mikułę. Same mistrzostwa kajakowe, mimo że przygotowania do nich prowadzone były do ostatniej chwili, zyskały bardzo pozytywne opinie wśród uczestników i obserwatorów.

Atrakcje miejskie

Od tamtego czasu Jezioro Maltańskie cieszy się sporą popularnością wśród mieszkańców Poznania, głównie dzięki umieszczeniu na jego wodach oraz nad brzegami licznych atrakcji, jak tor regatowy, zjazd rynnowy, Poznański Węzeł Rowerowy przyciągający miłośników jazdy na dwóch kółkach, całoroczny stok narciarski, nowe ZOO w Poznaniu czy Termy Maltańskie dla wszystkich chcących skorzystać z atrakcji wodnych.

Nad Maltą odbywają się także pokazy spektakli teatrów ulicznych oraz koncerty gwiazd zapraszanych na Malta Festival. Gościli tu Goran Bregović czy Buena Vista Social Club przyciągając tłumy zauroczonych muzyką widzów i słuchaczy. Tradycją letnich wieczorów w Poznaniu stała się także Maltańska Scena Muzyczna, prezentująca słuchaczom darmowe koncerty gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej i niezależnej odbywające się zazwyczaj w weekendy.

Polecane obiekty w poblizu Jeziora Maltańskiego w Poznaniu