Noclegi w pobliżu Ostrowa Tumskiego w Poznaniu


Ostrów Tumski w Poznaniu
Ostrów Tumski w Poznaniu to wyspa na Warcie otoczona przez dwa ramiona rzeki - główny nurt i Cybinę. Z lądem łączą go trzy mosty: Mieszka I, Bolesława Chrobrego oraz nowy most biskupa Jordana otwarty w 2007 roku. To wyjątkowe miejsce, którego nie można pominąć podczas spacerów po stolicy Wielkopolski.
Historia Ostrowa Tumskiego
Pierwsi osadnicy pojawili się na tym obszarze prawdopodobnie na przełomie IX i X wieku. Niewielka drewniana osada w północnej części wyspy, następnie została przekształcona przez Mieszka I w potężny gród obronny. Zbudowano tutaj jego siedzibę – dwukondygnacyjny, kamienny budynek, który był prawdopodobnie pierwszą tak dużą budowlą na ternie państwa Piastów. Z inicjatywy biskupa Jordana wzniesiono na wyspie również katedrę św. Piotra. Potężny gród był jednym z najważniejszych ośrodków władzy w początkach istnienia kraju.
Najważniejsze zabytki architektoniczne
Do najważniejszych zabytków na wyspie należy Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła – jedna z najstarszych świątyń znajdujących się na terenie kraju. Katedra była wiele razy przebudowywana i reprezentuje różne style architektoniczne. W światyni znajduje się 12 kaplic, najcenniejsza to Złota Kaplica z XIX wieku. Na wyspie położony jest także Pałac Arcybiskupi, w którym znajduje się siedziba archidiecezji poznańskiej. Niektóre części pałacu pochodzą z XV wieku, jednak kompleks otrzymał swój obecny kształt w XIX wieku. Obok znajduje się Akademia Lubrańskiego. Była to pierwsza uczelnia wyższa w Poznaniu. Obecnie budynek mieści Muzeum Archidiecezjalne prezentujące bogate zbiory sztuki sakralnej.
Rezerwat Archeologiczny Genius Loci
Jest to placówka Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Obejmuje olbrzymich rozmiarów wykop archeologiczny, w których odkryto elementy wału obronnego poznańskiego grodu wzniesionego w X wieku. Turyści mogą z bliska zobaczyć to ciekawe dzieło wczesnośredniowiecznej inżynierii. W rezerwacie dostępne są bogate materiały multimedialne, które przybliżają tematykę dotyczącą tego miejsca. W części podziemnej obiektu znajduje się sala ekspozycyjna, w której umieszczono relikty wału grodu poznańskiego. W sali kinowej zwiedzający mogą obejrzeć film 3D prezentujący gród.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!