Noclegi w okolicy Pałacu Biskupiego w Sandomierzu
Pałac Biskupi w Sandomierzu
Sandomierz to cudowne miasto leżące na obydwu brzegach Wisły, niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego oraz Stalowej Woli. Jest to miejsce chętnie wybierane na spędzenie urlopu. Nic dziwnego, bo oprócz wspaniałych zabytków, możemy w okolicach skorzystać z przepięknych terenów zielonych, nie tylko nad Wisłą, ale także m.in. w Lasach Janowskich. Jednak najwięcej turystów spotkamy na terenie samego starego miasta. Jednym z ciekawszych zabytków jest tutaj Pałac Biskupi, pochodzący z połowy XIX stulecia.
Położenie
Pałac Biskupi znajduje się przy ulicy Mariackiej, dokładniej przy skrzyżowaniu z ulicą księdza Antoniego Rewery. Dostać się tutaj można spacerem z sandomierskiego rynku, wychodząc z niego po stronie południowo-wschodniej. Niedaleko stąd przebiega także droga krajowa nr 79, którą można dojechać w okolice starego miasta. W niedalekim sąsiedztwie Pałacu biskupów sandomierskich znajduje się również bazylika katedralna Narodzenia Najświętszej Marii Panny, Zamek Królewski oraz Collegium Gostomianum.
Historia
Na wybudowanie pałacu biskupa zdecydowano się dopiero po pół wieku od utworzenia w tym miejscu diecezji sandomierskiej. Budynek powstawał w latach 1861-64. W czerwcu 1999 roku przebywał tutaj Jan Paweł II podczas jednej ze swoich pielgrzymek do Polski. Odprawił wtedy także mszę w Sandomierzu, na którą przybyło około pół miliona osób. Obiekt do dzisiaj jest siedzibą biura Kurii Biskupiej oraz Biskupa Ordynariusza. Z tego też względu nie można zwiedzać jego wnętrz.
Architektura
Jest to dwukondygnacyjny, niewielki obiekt zaprojektowany na planie prostokąta. Charakterystycznym elementem jest narożny ryzalit, który ma przypominać basztę wtopioną w bryłę budynku. Znajduje się on w północno-zachodniej części obiektu. Mieści się tutaj kaplica. Wejście do całego budynku znajduje się pośrodku głównej fasady. Do budowy wykorzystano materiały pochodzące z rozbiórki dwóch kościołów: Świętego Piotra oraz Marii Magdaleny. Budynek Pałacu Biskupiego posiada na swoich tyłach także parking dostępny od ulicy Jana Długosza oraz niewielki ogród. Otoczony jest on wyższym ogrodzeniem. Natomiast z przodu przed budynkiem znajduje się zadbany trawnik, któremu towarzyszą również niewielkie żywopłoty.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!