Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Palmiarni w Zielonej Górze

Palmiarnia w Zielonej Górze

Zielonogórska Palmiarnia to miejsce wyjątkowe i niepodobne do innych palmiarni na terenie naszego kraju. Pierwszą cechą charakterystyczną jest jej położenie – znajduje się ona na szczycie Winnego Wzgórza i otoczona jest przez uprawy winorośli. W ostatnich latach budynek przeszedł rozbudowę, a obecnie mieści się tutaj także popularna restauracja.

Historia

Rejon Zielonej Góry od wielu wieków słynął z uprawy winorośli. Cechą charakterystyczną poszczególnych plantacji były tzw. domki winiarzy – małe budynki znajdujące się pośrodku uprawy. W czasach największych zbiorów istniało tutaj nawet 700 takich domków. Tylko niektóre zachowały się jednak do dzisiaj. Jednym z nich jest dom Gremplera z 1818 roku, znajdujący się na Winnym Wzgórzu i będący obecnie jedną z części Palmiarni.

Budowa szklanego pawilonu Palmiarni nastąpiła jednak dopiero po II wojnie światowej – pierwsi goście odwiedzili ją w 1961 roku. Już trzy lata później dobudowano kolejne skrzydło, gdy okazało się, że miejsce cieszy się ogromną popularnością. Oprócz kawiarni znalazła się tutaj m.in. sala taneczna. Jeszcze przed końcem dekady dobudowano kolejną część. Następne etapy rozbudowy związane były z rozrastaniem się palm, które znajdowały się wewnątrz – początkowo wybudowano nowy pawilon ponad starym, a następnie ostrożnie rozbierano mniejszą konstrukcję.

Obecnie przed głównym wejściem do budynku można oglądać ciekawą fontannę, a wewnątrz budynku znajduje się wodospad. Z niego woda przepływa przez salę konferencyjną, hol i okolice restauracji, by ostatecznie trafić do fontanny na placu. W budynku działa dzisiaj także duża restauracja oraz kawiarnia i sala taneczna. Dodatkowo można skorzystać z kilku tarasów widokowych.

Rośliny i zwierzęta

W budynku zielonogórskiej palmiarni można zobaczyć ponad 200 gatunków roślin charakterystycznych dla stref równikowej oraz zwrotnikowej. Szczególną popularnością cieszy się ogromny daktylowiec kanaryjski, który jest prawdopodobnie największym okazem rosnącym w Europie. W budynku znajduje się także 7 dużych akwariów, w których żyją ryby oraz żółwie. W największym z nich można oglądać np. rekiny sumowate oraz sumy afrykańskie.

Zwiedzanie

Palmiarnia otwarta jest od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00 – 20:00, w poniedziałki placówka jest zamknięta. Szczegóły można znaleźć na stronie http://palmiarnia.net.pl/

Polecane obiekty w okolicy Palmiarni w Zielonej Górze