Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Michała Archanioła i św. Floriana w Warszawie

Kościół Św. Michała Archanioła i św. Floriana w Warszawie

W Warszawie można się natknąć na wiele zabytków sakralnych. Jednym z popularniejszych kościołów jest kościół Św. Michała Archanioła i Św. Floriana. Jest on zlokalizowany w dzielnicy Warszawy - Praga Północna. Kościół jest bazyliką katedralną, którą warto odwiedzić jeśli wybieramy się do stolicy na dłużej.

Historia

Kościół zbudowano w latach 1888-1904 za czasów Cara Alexandra III. Okoliczna ludność zrobiła zbiórkę pieniędzy na wybudowanie kościoła. Kiedy tych pieniędzy zabrakło, zwrócono się z prośbą o dotację do rosyjskich władz. Konsekrowanie kościoła nastąpiło w 1901 roku i dokonał tego biskup Kazimierz Ruszkiewicz. Pod koniec II wojny światowej Niemcy wysadzili kościół w powietrze. Kilka elementów się jednak zachowało. Ocalały częściowo ściany boczne, które były ważną częścią świątyni, ponieważ znajdowały się na nich posągi patronów. Niedługo potem zaczęto odbudowę kościoła i zakończono ją w 1972 roku. Kościół stał się katedrą w 1992 roku i zyskał też tytuł bazyliki mniejszej.

Charakterystyka

Ważnym elementem otoczenia kościoła jest Dąb Papieski. Drzewo zostało poświęcone przez papieża Jana Pawła II w 1999 roku. Kościół ma formę trzynawowej bazyliki z transeptem. To, co głównie zwraca uwagę to aż pięć wież kościoła. Dwie takie same wieże znajdują się przy prezbiterium, w nich znajdują się schody. Początkowo miały one 75 metrów wysokości, jednak były zbyt duże i ciężkie i pod ich ciężarem na ścianach kościoła pojawiły się pęknięcia. Z tego powodu obniżono je o 2/3 początkowej wysokości.

Kościół ma styl gotycki, szczególnie jeśli chodzi o formę. Wnętrze jest bogato zdobione mozaikami obrazami i rzeźbami. Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia kościoła jest popiersie oraz relikwiarz z sercem księdza Ignacego Kłopotowskiego. Niezwykle piękna jest też figura Św. Floriana Męczennika, która pochodzi z baroku. W świątyni znajduje się wiele tablic pamiątkowych poświęconych ludziom zasłużonym dla kościoła i Warszawy. Na placu kościelnym umieszczony jest specjalny kamień będący hołdem pamięci dla ofiar rzezi Pragi.

Więcej szczegółów można znaleźć pod adresem: http://www.katedra-floriana.waw.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Michała Archanioła i św. Floriana w Warszawie