Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Wszystkich Świętych w Krościenku

Kościół Wszystkich Świętych w Krościenku

Krościenko nad Dunajcem to niewielka miejscowość turystyczna leżąca na styku Gorców, Pienin oraz masywu Beskidu Sądeckiego. Malownicze sielankowe krajobrazy przyciągają w to miejsce wielu miłośników natury. Walory przyrodnicze to jednak tylko jeden z powodów, dla których warto odwiedzić Krościenko. Wczasowicze odpoczywający w okolicy powinni wybrać się i zwiedzić kościół Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem.

Historia powstania kościoła

Jak donoszą źródła historyczne gotycka świątynia wzniesiona przy rynku w Krościenku, powstała najprawdopodobniej już w XIV wieku. Przez kolejne stulecia świątynia była kilkukrotnie przebudowywana. W XVI wieku prawdopodobnie wody Dunajca podmyły fundamenty kościoła i jego część uległa zawaleniu. Przepiękna wieża kościoła została dobudowana w XVII stuleciu. Niewielki kościółek do dnia dzisiejszego zachwyca gości swym niepowtarzalnym urokiem gotyckiej świątyni.

Co kryje wnętrze świątyni

Zwiedzając świątynię i jej najbliższą okolicę uwagę należy poświęcić przede wszystkim prostej bryle budowli, która jest doskonałym przykładem gotyckiej sztuki sakralnej. Na wnętrze kościoła składa się nawa główna ze sklepieniem krzyżowym oraz niewielkie prezbiterium z kamiennym ołtarzem. Oprócz ołtarza głównego, w kościele znajdują się także dwa ołtarze boczne. Na teren świątyni wchodzi się przez bramę, przy której po lewej stronie można podziwiać figurę Chrystusa Frasobliwego.

Ciekawym elementem fasady kościoła jest jego wieża. Przyozdobiono ją symbolicznymi pasami - oznaczającymi osiem błogosławieństw. Zwiedzając kościół w Krościenku nie można pominąć również krucht. Znaleźć w nich można między innymi cztery kamienne tablice, na których wyryto epitafia pośmiertne poświęcone sławnym mieszkańcom miasteczka.

Godziny zwiedzania

Kościół dostępny jest dla osób zwiedzających poza godzinami odprawiania Mszy Świętych i Nabożeństw. W celu umówienia się na zwiedzanie świątyni większą, zorganizowaną grupą, warto wcześniej uzgodnić przyjazd z księdzem proboszczem, do którego dane kontaktowe można znaleźć na oficjalnej stronie parafialnej http://www.parafiakroscienko.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Wszystkich Świętych w Krościenku