Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Park Wydmowy w Helu

Noclegi w pobliżu Parku Wydmowego w Helu

Park Wydmowy w Helu

Park wydmowy na Helu stanowi część projektu Uniwersytetu Gdańskiego pod nazwą „Błękitna woda”. Projekt ten ma na celu stworzenie odpowiedniej infrastruktury dla prowadzenia badań i morskiej edukacji dla potrzeb rozwoju turystyki i rybołówstwa. Ma też on wychowywać młode pokolenie w duchu poszanowania zasad zrównoważonego rozwoju. Park wydmowy umożliwia prezentację szaty roślinnej strefy brzegowej Bałtyku wraz z fauną i nieożywionymi jej elementami.

Historia

Pomysł stworzenia parku zrodził się w 2006 roku. W połowie 2007 roku przystąpiono do realizacji zaplanowanych prac. Polegały one na wymianie zanieczyszczonej gleby na morski piasek i nasadzeniu pierwszych roślin wydmowych. Odgrodzono i oznakowano teren. W czasie oczyszczania terenu przyszłego parku wywieziono 4 ciężarówki butelek i puszek po napojach, a odpadów łącznie było ponad 600 ton.

Wiosna 2008 roku to czas dalszego dosadzania roślin. Przez dwa kolejne lata pielęgnowano to, co zasadzono wcześniej, wyplewiając gatunki obce na rzecz lepszego rozwoju gatunków rodzimych. W 2010 roku prowadzono dalsze prace botaniczne, a u jego schyłku rozpoczęto prace budowlane przy tworzeniu wcześniej zaplanowanych tras umożliwiających zwiedzanie terenu. Wiosną 2011 roku zostały one zakończone. Wtedy też przeprowadzono niezbędne zabiegi florystyczne. Obiekt został oddany do użytku 29 czerwca 2011 roku – w dniu Święta Helu.

Zwiedzanie

Park wydmowy na Helu sprawił, że naturalne gatunki fauny i flory odzyskały utracone siedliska, a miasto zyskało nową atrakcję turystyczną. Obok znanego w całej Polsce fokarium jest ono kolejną pro-przyrodniczą atrakcją przyciągając do miasta rzesze turystów, zarówno tych zorganizowanych, w ramach zajęć szkolnych, jak i prywatnych wycieczek rodzinnych.

Dostęp do terenu jest możliwy dla zwiedzających w maksymalnie dużej przestrzeni. To wszystko za sprawą ciągów ponadwydmowych kładek. Dają one możliwość spacerowania i obserwowania ekspozycji, jednocześnie chroniąc rośliny przed rozdeptaniem. Stworzone są dwa pomosty umożliwiające dojście do plaży. Jeden prowadzi wzdłuż linii brzegowej, dzięki czemu można bezkolizyjnie przejść na bulwar, podziwiając po drodze roślinność wydmy, wody zatoki oraz horyzont helskich klifów i moren.

Polecane obiekty w pobliżu Parku Wydmowego w Helu