Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Latarni Morskiej Hel

Latarnia Morska Hel

Będąc nad Morzem Bałtyckim nie można nie odwiedzić przynajmniej jednej latarni morskiej. Jedną z najciekawszych latarni położonych na wybrzeżu bałtyckim jest latarnia morska na Helu. To najwyższy punkt obserwacyjny na Półwyspie Helskim, z którego można podziwiać wspaniałą okolicę oraz cudowny morski pejzaż.

Historia

Latarnia morska na Helu powstała na przełomie XVIII i XIX wieku i początkowo miała bardzo prosty charakter. Jako, że Hel był miasteczkiem portowym, światło służyło jako sygnał ostrzegawczy. Niestety w czasie II wojny światowej latarnia została doszczętnie zburzona. Po wojnie 1942 roku, na jej miejscu zbudowano nową latarnię i stoi ona w tym miejscu aż po dzisiejszy dzień. Zwiedzanie latarni jest możliwe dopiero od 1994 roku. Wcześniej pełniła ona wyłącznie funkcję sygnalizacyjną dla statków pływających po Morzu Bałtyckim.

Ciekawostki

Latarnia morska na Helu znajduje się praktycznie u schyłku Półwyspu Helskiego i ma kształt ośmiokąta. W całości wykonana jest z czerwonej cegły i ma ponad 40 metrów wysokości. Wieża zwęża się ku górze, gdzie znajduje się galeria i taras widokowy dla zwiedzających. Na samym szczycie umieszczono jedną z helskich anten radiowych. Najważniejszym źródłem światła latarni jest 1000 W żarówka, która zmienia się sama po przepaleniu. Zasięg światła z latarni sięga nawet 36 km.

W ścianie latarni znajduje się tablica pamiątkowa mająca przypominać wizytę Marszałka J. Piłsudskiego, który odwiedził to miejsce w 1928 roku. Zaś na postumencie z kamieni ulokowanych tuż obok latarni, znajduje się tablica upamiętniająca latarnika Maya – dzielnego człowieka, który zginął przypadkowo podczas strzału z armaty, który miał służyć za sygnał mgłowy.

Latarnia stoi w otoczeniu pięknego lasu z licznymi ścieżkami spacerowymi, gdzie można nacieszyć się ciszą i spokojem. Jednocześnie znajduje się ona blisko centrum Helu i jego licznych atrakcji turystycznych. Będąc na Helu, koniecznie trzeba się wybrać na spacer do latarni morskiej.

Informacje dla zwiedzających

Cennik biletów: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł. Latarnia jest udostępniona zwiedzającym w następujących godzinach: maj, czerwiec, wrzesień: 10:00-14:00/15:00-18:00, lipiec, sierpień: 10:00-14:00/15:00-19:00.

Polecane obiekty w pobliżu Latarni Morskiej Hel


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!