Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Fokarium w Helu

Noclegi w pobliżu Fokarium w Helu

Fokarium w Helu

Jednym z najwspanialszych miejsc nad Morzem Bałtyckim jest Hel. To wioska turystyczna, która leży na cyplu Mierzei Helskiej. Jego ciekawa lokalizacja wzbudza zainteresowanie turystów, dlatego chętnie go oni odwiedzają. Hel ma różne atrakcje dla turystów, jednak szczególnie warto tu zwrócić uwagę na Fokarium.

Kolonia fok szarych

Fokarium to miejsce stworzone po to, by ratować gatunek fok, który z roku na rok ma coraz mniejszą liczebność. Dzięki odtworzeniu tu naturalnego ekosystemu dla fok, można uratować gatunek przed wyginięciem. Foki mają tutaj najlepsze warunki do rozmnażania się i życia. Fokarium powstało w 1999 roku i jest częścią Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, a dokładnie jego placówki naukowo-badawczej. Nadrzędnym celem tej instytucji jest odtworzenie kolonii foki szarej.

Fokarium jest podzielone na kilka osobnych części. Składa się z trzech basenów, w których foki są hodowane, z kilku specjalnych basenów o małej powierzchni, które pełnią funkcję separatek dla fok chorych i wymagających odosobnienia, a także z dużego budynku, gdzie znajdują się laboratoria i wykłady seminaryjne na specjalnie do tego przystosowanych salach.

Cele fokarium

Miejsce to zostało stworzone głównie po to, by zapobiec wymieraniu fok, jednak ma ono także wiele innych celów. Warto wspomnieć o tym, że fokarium organizuje kursy dla różnych grup dydaktycznych, nieustannie pogłębia badania nad tymi ssakami morskimi, prezentuje ciekawą ofertę edukacyjną dotyczącą ekologii Morza Bałtyckiego i odtwarza naturalny ekosystem dla fok, co jest niezwykle istotne.

Fokarium jest miejscem dla całej rodziny. Nie tylko dzieci będą zachwycone tymi morskimi ssakami. Foczki są bardzo przyjazne, przyzwyczajone do ludzi, nie agresywne. Codziennie o godzinie 11.00 i 14.00 następuje karmienie fok, które trwa około 15 min. Jest to ciekawe widowisko, bo foki w zabawny sposób łapią rzucane im rybki i inne pożywienie. Dlatego wybierając się w odwiedziny do fokarium, warto wybrać się właśnie w tym czasie. Na terenie fokarium można też za niewielką opłatą obejrzeć wystawę pt.: Ssaki naszego morza.

Godziny otwarcia i cennik

Fokarium jest czynne poniedziałek – niedziela w godz. 9.30 – 19.00. Bilet wstępu kosztuje 5 zł.

Więcej infromacji dostępnych na stronie: http://www.fokarium.com/.

Polecane obiekty w pobliżu Fokarium w Helu