Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Port Morski Hel

Noclegi w pobliżu Portu Morskiego Hel

Port Morski Hel

Decydując się na wyjazd nad Morze Bałtyckie warto wybrać się na Półwysep Helski, a szczególnie na sam Hel, który znajduje się na samym końcu Mierzei Helskiej. To wspaniałe miasteczko, gdzie na turystów czeka mnóstwo atrakcji, nie tylko w sezonie letnim. Jednym z obowiązkowych punktów, podczas zwiedzania Helu jest port morski. Port leży w południowej części Mierzei przy wschodnim wybrzeżu Zatoki Puckiej.

Zwiedzanie portu

Port morski na Helu jest cywilnym portem morskim, bazą dla żeglugi turystycznej i floty rybackiej. Do niego należy przystań rybacka, przystań pasażerska, przystań jachtowa oraz morskie przejście graniczne. Port posiada dwa falochrony zewnętrzne: zachodni i południowy, które są zwieńczone zielonymi i czerwonymi światłami.

Wejście do portu morskiego znajduje się od strony Zatoki Puckiej, a cały port jest podzielony na trzy akweny: basen wejściowy, jachtowy i rybacki. Na terenie portu znajduje się przedsiębiorstwo połowowe, a także hale, które służą przetwórstwu rybnemu. Stacjonują w nim również dwa statki ratownicze: Pasat i Huragan. U wejścia do portu znajduje się duży rybacki krzyż wotywny, z pięknym napisem skierowanym do wszystkich żeglarzy:„Ten krzyż nadzieją tych braci, którzy wyszli w morze, a nie wrócili i tych, którzy wychodzą aby szczęśliwie wracali”.

Jednostki wpływające do portu w Helu muszą spełniać kilka wymogów, najważniejsze z nich to:

  • maksymalna długość statków wpływających do portu nie przekracza 80 metrów
  • zanurzenie statków może wynosić maksymalnie 6 metrów
  • prędkość poruszania się w porcie, nie może przekraczać 5 węzłów
  • statki o długości przekraczające 50 metrów muszą mieć pilotaż.

Historia

Port morski na Helu powstał w 1898 roku. Początkowo był tylko malutkim kotwicowiskiem dla małych statków. W późniejszych latach zadbano o jego rozwój, dobudowano falochrony i molo, powiększono jego powierzchnię. Ważnym wydarzeniem było zamienienie drewnianej konstrukcji mola na betonową co nastąpiło w 1921 roku. Od tego czasu nastąpił szybki rozwój portu. W 1928 roku w porcie utworzono Flotyllę Straży Granicznej, której celem było strzeżenie morskich granic państwa, co szczególnie w czasie II wojny światowej miało ogromne znaczenie dla obrony kraju. W 1957 roku Minister Żeglugi określił pierwsze granice portu cywilnego w Helu.

Informacja dla turystów

Port jest otwarty dla zwiedzających przez całą dobę. Więcej informacji znaleźć można na stronie helskiego portu: http://www.porthel.home.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Portu Morskiego Hel


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!