Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Muzeum Rybołówstwa w Helu

Noclegi w pobliżu Muzeum Rybołówstwa w Helu

Muzeum Rybołówstwa w Helu

Helskie Muzeum Rybołówstwa jest filią i częścią Narodowego Muzeum Morskiego z siedzibą w Gdańsku. Prezentowane są tu szerokie zbiory dotyczące rybołówstwa, jego historii, teraźniejszości, wykorzystywanych sprzętów, łodzi, a także pamiątek wyłowionych z dna morza. W muzeum eksponowane są też liczne wystawy czasowe poświęcone Bałtykowi, wypożyczane z głównego muzeum w Gdańsku.

Dzieje muzeum

Stworzenie Muzeum Rybołówstwa miało miejsce w roku 1972 i chociaż muzeum od samego początku mieści się w tym samym budynku, to pierwotnie wykorzystywana była tylko jego niewielka część. Eksponaty były nieliczne, ale za to doskonale zachowane i obejmujące bardzo atrakcyjne zbiory, między innymi oryginalne hartowane harpuny czy ręcznie plecione sieci rybackie. Wraz z kolejnymi latami działalności wystawy powiększały się o kolejne zbiory. Zaczęto sprowadzać z całego nabrzeża łodzie oraz niewielkie kutry, które w całości lub części są prezentowane na ekspozycjach.

Muzeum Rybołówstwa ulokowano w zabytkowym budynku pochodzącym z XV wieku, który przez stulecia pełnił funkcję świątyni protestanckiej, część dolną należało przebudować i dostosować do działalności muzeum. Zmieniono układ ścian, powiększając parter muzeum i tworząc tam ekspozycje dla dużych eksponatów. Na górnych piętrach znajdują się wystawy mniejszych rzeczy – pamiątek morskich, sprzętów rybackich.

Ekspozycje

Działalność Muzeum Rybołówstwa opiera się na ekspozycjach zewnętrznych – głównie eksponatów w postaci łodzi i kutrów – oraz ekspozycjach wewnętrznych. Te drugie dzielone są na wystawy stałe oraz czasowe, najczęściej wypożyczane z głównego Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Na wystawach prezentowane są nie tylko przedmioty związane z samym procesem i zawodem łowienia ryb na otwartym morzu, ale także dotyczą historii Bałtyku, Półwyspu Helskiego czy całego Zalewu Wiślanego. Nowością są wewnętrzne ekspozycje pokazujące współczesne problemy rybołówstwa oraz te związane z zagrożeniami dla gospodarki wodnej, morskiej i ochrony przyrody.

Wejście i cennik

Muzeum Rybołówstwa czynne jest przez cały rok od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00-16:00. W okresie wakacyjnym godziny są zmienne i zależą od aktualnego zapotrzebowania turystycznego na usługi muzeum. Koszt biletu to 10 zł normalny, 6 zł ulgowy, w środę wejścia są darmowe, jednak dotyczą tylko wystaw stałych. Wejście na wieżę widokową dawnej świątyni to koszt 2 zł.

Więcej informacji można poczytać na stronie: http://www.nmm.pl/muzeum-rybolowstwa

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Rybołówstwa w Helu


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!