Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Brama Górna w Olsztynie

Noclegi w pobliżu Bramy Górnej w Olsztynie

Brama Górna w Olsztynie

Olsztyn to niezwykłe, zabytkowe miasto, które jest często odwiedzane przez turystów. To właśnie tu jak nigdzie indziej mamy okazję do wyjątkowego spotkania z historią na każdym kroku. Wybierając się do Olsztyna nie można zapomnieć o obejrzeniu najpopularniejszych atrakcji tego miasta, jedną z nich jest Brama Górna.

Historia i ciekawostki

Brama Górna to jeden z prawdziwych symboli Olsztyna. Jest także nazywana Wysoką Bramą. Jest to jedyna brama, która do dziś zachowała się ze średniowiecznych murów obronnych. Trzeba przyznać, że jej historia jest naprawdę wyjątkowa. Jej powstanie datuje się na koniec XIV w. Brama Górna została wzniesiona po powiększeniu miasta w 1378 r. Przez lata spełniała różne funkcje. W XIX wieku stanowiła więzienie. To właśnie tam internowano Wojciecha Kętrzyńskiego, który był obwiniany o przemyt broni dla powstania styczniowego. Obecnie znajduje się tam hotel.

Szczegóły architektoniczne

Brama Górna to obiekt nawiązujący stylistycznie do epoki gotyku. Została wzniesiona na planie kwadratu. Obserwując ją warto zwrócić uwagę przede wszystkim na niszę z mozaiką Matki Boskiej Królowej Pokoju. Jest to dar papieża Jana Pawła II z 2004 r.

Brama Górna posiada również charakterystyczne ślady po spełnianej w przeszłości funkcji. Od zachodniej strony można zobaczyć zrekonstruowany fragment muru obronnego i charakterystyczny drewniany krużganek. Z kolei od strony północnej znajdują się pozostałości po przyległej do bramy "szyi". Można znaleźć tu na przykład także pamiątkową tablicę z okazji 650 - lecia miasta. Jest to niewątpliwie jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Olsztyna.

Informacje dla zwiedzających

Zwiedzanie jest możliwe jedynie z zewnątrz i jest bezpłatne. Bramę Górną można zobaczyć o dowolnej porze dnia i nocy. Zwiedzanie od wewnętrznej strony jest niemożliwe z uwagi na znajdujący się wewnątrz hotel.

Polecane obiekty w pobliżu Bramy Górnej w Olsztynie