Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Park Konstytucji 3 maja w Białymstoku

Noclegi w pobliżu Parku Konstytucji 3 maja w Białymstoku

Park Konstytucji 3 maja w Białymstoku

Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych w Białymstoku powstał modernistyczny park. Rozciąga się on na ponad 16 ha, a po drugiej wojnie światowej był zwany „parkiem Zwierzyniec”. Jest to połączenie trasy spacerowej z Parku Starego i Parku Ks. J. Poniatowskiego, przez Planty aż do rezerwatu przyrody Las Zwierzyniecki.

Przyroda parku

Park to mieszanka różnego rodzaju gatunków drzew i roślinności. W większości rosną tam dęby, sosny zwyczajne, graby pospolite oraz brzozy. Park porastają również topole osiki i jesiony. W parku wyróżnić można trzy rodzaje lasu: las świeży, mieszany świeży oraz las wilgotny. Znajduje się również rezerwat przyrody Las Zwierzyniecki. Rezerwat ten został powołany w 1996 roku przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Atrakcje parku

W parku znajdują się obok drzew ciekawe miejsca, przy których warto się zatrzymać. Jednym z takich miejsc jest zielony pomnik przyrody – Pomnik Konstytucji 3 Maja. Uczczono w ten sposób odzyskanie przez Polskę niepodległości. Jest to symbol wolności narodu. Pomnik otaczają dęby, a przy pomniku znajduje się pamiątkowa tablica. Na terenie parku znajduje się również ZOO, które posiada takie zwierzęta jak dziki, żubry, konie i niedźwiedzie. Na terenie parku przy ulicy Podleśnej 2 działa Opera i Filharmonia Podlaska.

W środkowej części parku znajduje się szeroka alejka spacerowa, która jest głównym punktem widokowym. Alejka posiada trzy małe ronda, w których usytuowane są pomniki i rzeźby. W parku znajduje się między innymi pomnik żołnierzy 42 pułku piechoty. W ten sposób uczczono pamięć poległych żołnierzy i oficerów. Dzięki parkowi drogę od śródmieścia do granic miasta Białegostoku można przejść po terenach zielonych. W Polsce niewiele miast posiada taką możliwość.

Przy ulicy 11 Listopada znajduje się cmentarz wojskowy, gdzie pochowani są żołnierze Wojska Polskiego, żołnierze Armii Czerwonej i Armii Radzieckiej oraz milicjanci i członkowie ruchu oporu AK. Na terenie cmentarza mieści się niezwykły pomnik – ołtarz. Jest to symboliczna mogiła ofiar zbrodni katyńskiej.

Dostępność Parku

Park jest udostępniony dla wszystkich, którzy pragną spędzić swój wolny czas w przepięknych okolicznościach przyrody. Park cieszy się popularnością wśród turystów, jak i mieszkańców Białegostoku. Oczywiście za wstęp do parku nie musimy płacić. Atrakcja jest dostępna przez cały czas, taka informacja powinna ucieszyć osoby, które uwielbiają wieczorne spacery lub osoby.

Polecane obiekty w pobliżu Parku Konstytucji 3 maja w Białymstoku