
Noclegi w pobliżu Parku Konstytucji 3 maja w Białymstoku
Park Konstytucji 3 maja w Białymstoku
Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych w Białymstoku powstał modernistyczny park. Rozciąga się on na ponad 16 ha, a po drugiej wojnie światowej był zwany „parkiem Zwierzyniec”. Jest to połączenie trasy spacerowej z Parku Starego i Parku Ks. J. Poniatowskiego, przez Planty aż do rezerwatu przyrody Las Zwierzyniecki.
Przyroda parku
Park to mieszanka różnego rodzaju gatunków drzew i roślinności. W większości rosną tam dęby, sosny zwyczajne, graby pospolite oraz brzozy. Park porastają również topole osiki i jesiony. W parku wyróżnić można trzy rodzaje lasu: las świeży, mieszany świeży oraz las wilgotny. Znajduje się również rezerwat przyrody Las Zwierzyniecki. Rezerwat ten został powołany w 1996 roku przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
Atrakcje parku
W parku znajdują się obok drzew ciekawe miejsca, przy których warto się zatrzymać. Jednym z takich miejsc jest zielony pomnik przyrody – Pomnik Konstytucji 3 Maja. Uczczono w ten sposób odzyskanie przez Polskę niepodległości. Jest to symbol wolności narodu. Pomnik otaczają dęby, a przy pomniku znajduje się pamiątkowa tablica. Na terenie parku znajduje się również ZOO, które posiada takie zwierzęta jak dziki, żubry, konie i niedźwiedzie. Na terenie parku przy ulicy Podleśnej 2 działa Opera i Filharmonia Podlaska.
W środkowej części parku znajduje się szeroka alejka spacerowa, która jest głównym punktem widokowym. Alejka posiada trzy małe ronda, w których usytuowane są pomniki i rzeźby. W parku znajduje się między innymi pomnik żołnierzy 42 pułku piechoty. W ten sposób uczczono pamięć poległych żołnierzy i oficerów. Dzięki parkowi drogę od śródmieścia do granic miasta Białegostoku można przejść po terenach zielonych. W Polsce niewiele miast posiada taką możliwość.
Przy ulicy 11 Listopada znajduje się cmentarz wojskowy, gdzie pochowani są żołnierze Wojska Polskiego, żołnierze Armii Czerwonej i Armii Radzieckiej oraz milicjanci i członkowie ruchu oporu AK. Na terenie cmentarza mieści się niezwykły pomnik – ołtarz. Jest to symboliczna mogiła ofiar zbrodni katyńskiej.
Dostępność Parku
Park jest udostępniony dla wszystkich, którzy pragną spędzić swój wolny czas w przepięknych okolicznościach przyrody. Park cieszy się popularnością wśród turystów, jak i mieszkańców Białegostoku. Oczywiście za wstęp do parku nie musimy płacić. Atrakcja jest dostępna przez cały czas, taka informacja powinna ucieszyć osoby, które uwielbiają wieczorne spacery lub osoby.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!