Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Białymstoku

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Białymstoku

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji to placówka należąca do Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, która prowadzi działalność naukową, wystawienniczą i dydaktyczną. Muzeum mieści się w zabytkowych wnętrzach Pałacu Branickich.

Historia muzeum

Muzeum zostało stworzone w 2011 roku. W 1994 roku powołano Samodzielną Pracownię Historii Medycyny i Farmacji, która zajmowała się gromadzeniem historycznych zbiorów. W 1955 roku otwarto pierwszą ekspozycję muzealną, która została poświęcona dawnemu aptekarstwu. W 2003 roku siedziba Pracowni została przeniesiona do zabytkowych wnętrz Pałacu Branickich, gdzie do dyspozycji pracowników i studentów oddano wystawę "Tajemnice dawnych aptek" opartą głównie o zbiory Białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Od chwili oficjalnego powołania Muzeum Historii Medycyny i Farmacji wystawa jest dostępna dla zwiedzających.

Zbiory

Najważniejszym celem muzeum jest ukazywanie historii farmacji i medycyny na Podlasiu z uwzględnieniem tła krajowego i światowego. Prezentowane zabytki pochodzą z obszarów województwa białostockiego w jego międzywojennych granicach. Jedna z wystaw poświęcona jest aptekarstwu podlaskiemu na przełomie XIX i XX wieku. Można tutaj zobaczyć autentyczne meble apteczne, leki, naczynia i narzędzia używane przez farmaceutów.

Muzeum udostępnia także eksponaty związane z historią medycyny, na przykład wyposażenie szpitala polowego i gabinetu stomatologicznego z przełomu XIX i XX wieku. Zbiory pochodzą między innymi z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego i Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego. Bardzo cenną część zbiorów stanowią pamiątki związane z działającymi na terenie regionu lekarzami, aptekarzami i stomatologiami, na przykład młoteczek neurologiczny, który był własnością prof. Zygmunta Kanigowskiego.

Pałac Branickich

Muzeum mieści się w jednej z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych rezydencji Europy Środkowo-Wschodniej. Pałac od ponad 60 lat jest własnością Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Szereg prac restauracyjno-konserwatorskich przywrócił budynkowi dawny blask.

Podstawowe informacje

Godziny otwarcia: sobota i niedziela 9:00 – 17:00, wtorek-piątek 10:00 – 17:00. Ceny biletów: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł. Szczegóły na: https://www.umb.edu.pl/muzeum_historii_medycyny_i_farmacji

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Białymstoku