Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku

Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku

Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy to jedna z piękniejszych cerkwi, które można zobaczyć w Białymstoku. Powstała w latach 1843-1846 w miejscu drewnianej świątyni, wcześniej przemianowanej na cerkiew prawosławną.

Historia cerkwi

Cerkiew wzniesiono na miejscu, na którym wcześniej znajdowała się świątynia unicka zbudowana prawdopodobnie w XVIII wieku. Budynek został poświęcony przez metropolitę wileńskiego i litewskiego Józefa. W dwudziestoleciu międzywojennym była to jedna z dwóch cerkwi działających w mieście. Od 1951 roku pełni funkcję katedry diecezji białostocko-gdańskiej. Od 1992 roku w Cerkwi św. Mikołaja przechowywane są relikwie św. Gabriela Zabłudowskiego.

Architektura

Jest to świątynia rozplanowana w sposób typowych dla świątyń bizantyjskich. Zewnętrzne ściany cerkwi zdobią pilastry z doryckimi kapitelami. Okna zwieńczone są łukami pełnymi. Budynek ma jedną kopułę z hełmem i iglicą. Dzwonnica usytuowana jest nad przedsionkiem, co sprawia, że bryła budynku ma bardziej dynamiczny charakter. Do wnętrza prowadzą cztery wejścia. Główne wejście zdobi imponujący portyk, pozostałe zwieńczone zostały symbolem promieniującego krzyża. Ramiona krzyża greckiego, na którego planie wzniesiono świątynię, zamykają frontony zdobione pilastrami i płycinami.

Wystrój cerkwi

Cerkiew św. Mikołaja została zbudowana w stylu rosyjskiego klasycyzmu. Wzniesiono ją na planie krzyża greckiego. Jest to konstrukcja typowa dla rosyjskiej architektury cerkiewnej okresu XVIII – XIX w. Wnętrze świątyni urządzono w stylu bizantyjskim. Na takie nawiązania wskazuje między innymi bogata polichromia, która była wzorowana na polichromii znajdującej się w soborze kijowskim. W prezbiterium zachowała się oryginalna polichromia przedstawiająca Zmartwychwstałego Chrystusa, zniszczone freski w pozostałych częściach cerkwi zastąpiono nowymi. W świątyni znajdują się ikony św. Mikołaja, Opieki (Pokrowa) Najświętszej Marii, Matki Boskiej Białostockiej, które są otoczone szczególną czcią, a także relikwie Św. Męczennika Gabriela, krzyż poświęcony u Grobu Pańskiego w Jerozolimie. W podziemiach świątyni działa dolna cerkiew św. Serafina z Sarowa.

Polecane obiekty w pobliżu Cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku