Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Historycznego w Białymstoku

Muzeum Historyczne w Białymstoku

Muzeum Historyczne jest to jedna z placówek wchodzących w skład Muzeum Podlaskiego. Oddział ten znajduje się na ulicy Warszawskiej 37 w Białymstoku. Placówka posiada niezwykle ciekawe zbiory ikonografii, archiwaliów oraz zabytki sztuki mieszczańskiej. Muzeum przybliża historię Podlasia, jak i całego Białegostoku. W Muzeum możemy podziwiać również kilkunastotysięczną kolekcję starych monet, medali oraz papierów wartościowych. Muzeum Historyczne w Białymstoku posiada również jedyne w Polsce pamiątki związane z osadnictwem tatarskim.

Zbiory muzealne

W Muzeum Historycznym możemy zobaczyć wiele różnych, ciekawych wystaw. Znajdziemy tam zarówno przedmioty codziennego użytku, jak i dzieła sztuki takie jak obrazy i rzeźby. Muzeum posiada kilka tysięcy przedmiotów, a najstarsze z nich pochodzą z szesnastego wieku i są to elementy uzbrojenia. Jeśli chodzi o eksponaty obrazujące osadnictwo tatarskie w Muzeum zobaczyć można wszelkiego rodzaju przedmioty związane z tatarami i ich kultem religijnym: Koran, muhiry oraz inne unikalne przedmioty z tamtego okresu. Muzeum Historyczne posiada również ciekawe kolekcje związane z przemysłem na Podlasiu na przełomie XIX i XX wieku. Zobaczyć tam można produkowane w dawnych czasach kafle, butelki po napojach typu oranżada czy też paczki papierosów.

Muzeum posiada zarówno stałą wystawę, jak i wystawy czasowe. Jeśli chodzi o stałą wystawę obrazuje ona życie typowego mieszkańca Białegostoku w międzywojennych latach. Wystawa „W białostockiej kamienicy” przedstawia XIX-wieczne i XX-wieczne wnętrza mieszkań bogatych mieszczan, „Makieta barokowego miasta” przybliża jak wyglądał Białystok pod koniec XVIII wieku, natomiast „Odzyskana historia – hotel Ritz” jest to wystawa poświęcona bardzo znanemu w Białymstoku obiektowi hotelowemu.

Godziny zwiedzania

Muzeum jest dostępne dla zwiedzających od wtorku do niedzieli (z pominięciem poniedziałku oraz dni świątecznych). W zależności od pory roku godziny otwarcia różnią się między sobą. Od 1 maja do 31 sierpnia muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli od godziny 10:00 do 17:00, przy czym w piątek Muzeum zamykane jest o godzinie 18:00. Natomiast od 1 września do 30 kwietnia muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli od godziny 10:00 do 17:00.

Więcej informacji znajdziemy na stronie: www.muzeum.bialystok.pl.

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Historycznego w Białymstoku