Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Jakuba Apostoła w Olsztynie

Kościół Św. Jakuba Apostoła w Olsztynie

Największy i najbardziej znany olsztyński kościół to bazylika konkatedralna pod wezwaniem św. Jakuba. Została zbudowana w XIV wieku, ale zachowała się do dzisiejszych czasów, będą jednocześnie ważnym zabytkiem architektonicznym. Bazylika jest siedzibą regionalnych władz kościelnych oraz miejscem, w którym organizowane są główne obchody wielu świąt religijnych. Świątynia zlokalizowana jest przy ulicy Stanisława Staszica 11.

Przeszłość bazyliki

Kościół od samego początku utrzymany był w stylu gotyckim. Świątynia była murowana z nielicznymi elementami drewnianymi. Wyjątkiem była kościelna wieża, którą pod koniec XVI wieku już w całości przebudowano i zastąpiono murowaną. W I połowie XVIII wieku katedra została przebudowana po raz kolejny, zyskując liczne kaplice boczne. W roku 1866 rozpoczęto generalny remont wnętrz, który polegał na odnowieniu oraz nadaniu kościołowi bardziej neogotyckiego charakteru. Dostosowano go również bardziej do potrzeb wiernych, między innymi zwiększono liczbę dostępnych miejsc do siedzenia poprzez usunięcie niektórych ścianek.

Bazyliki nie oszczędził pożar, który wybuchł pod koniec XIX i wyrządził ogromne straty. Kościół na długi czas trzeba było zamknąć i wyremontować. Dlatego wnętrza konkatedry nie przerażają ani barokowym przepychem, ani renesansowymi zdobieniami. Są wyjątkowo skromne i zachwycają przede wszystkim prostotą i minimalizmem wykonania. Zachowały się na szczęście niektóre historyczne zabytki małej architektury, w tym późnogotycki tryptyk na ołtarzu, rzeźby apostołów św. Andrzeja i św. Jakuba, świeczniki, tabernakulum, krucyfiksy.

Bazylika współcześnie

Z racji swojego reprezentacyjnego charakteru bazylika św. Jakuba pełni w Olsztynie rolę kościoła, w którym odbywają się najważniejsze i główne święta katolickie. Mają tu miejsce również obchody ważnych wydarzeń w historii miasta. Okazjonalnie wnętrze bazyliki wykorzystywane jest również do organizacji koncertów religijnych oraz znanych w całej Polsce Olsztyńskich Koncertów Organowych.

Zwiedzanie

Wstęp jest bezpłatny, zaś jedynym wymogiem jest zachowanie odpowiednie do powagi tego miejsca. Kościół można zwiedzać samodzielnie, w okresach poza mszami i nabożeństwami.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Jakuba Apostoła w Olsztynie