Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Pałac Branickich w Białymstoku

Noclegi w pobliżu Pałacu Branickich w Białymstoku

Pałac Branickich w Białymstoku

Jedną z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w naszym kraju jest Pałac Branickich w Białymstoku. Został on określony „Wersalem Północy”, a jego początki sięgają siedemnastego wieku. Jest to murowana budowla w stylu gotycko-renesansowym. W późniejszych czasach zamek został przebudowany w stylu późnobarokowym. To jedno z pięniejszych historycznych miejsc, które można zwiedzić w tym regionie.

Historia Pałacu Branickich

Pałac Branickich jest to jeden z najważniejszych zabytków Białegostoku. Zamek został wzniesiony przez architekta króla Zygmunta I Starego – H. Breftusa. Budowla ta była przez wiele lat ośrodkiem podlaskich dóbr rodziny Branickich. Po późniejszej przebudowie zamku stał się on rezydencją magnacką. Zamek przybrał wówczas barokową formę, a elementy obronne, które zostały wybudowane wcześniej zostały zburzone. Wnętrza pałacu zostały niezwykle bogato przyozdobione. Wokół pałacu powstał wówczas również ogród i park. Po tych wszystkich pracach pałac stał się tak zwanym „Wersalem Podlaskim”, zachwycając bogatym wnętrzem i zdobieniami. Powoli wnętrza pałacu zyskiwały nowe przedmioty i dzieła sztuki, a wokół rezydencji przebudowywano ogrody, stworzono wiele pawilonów oraz teatr.

W 1809 roku rezydencja trafia w ręce cara Aleksandra I, a w późniejszym okresie w pałacu powstaje Instytut Panien Szlachetnie Urodzonych. Rezydencja w tym czasie straciła wiele ze swojej świetności. Dekoracje ścienne zostały usunięte, usunięta została również ozdobna sztukateria. Późniejsza pierwsza i druga wojna światowa sprawiła, że pałac tracił powoli swój reprezentacyjny charakter. Po wojnie starano się przywrócić budowli dawny wygląd. Zrekonstruowano wówczas nie tylko pałac, ale również ogrody i kilka pawilonów.

Ceny i godziny otwarcia

Obecnie Pałac Branickich jest siedzibą Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Z tego też powodu wejście do tej części pałacu jest za darmo i każdy może zobaczyć wnętrza dawnej rezydencji. Zwiedzanie pozostałej części pałacu możliwe jest od wtorku do niedzieli. W dni powszednie od godziny 09:00 – 16:00, zaś w weekend od 10:00 do 16:00.

Bilet wstępu kosztuje od dziesięciu złotych za bilet normalny do pięciu złotych za ulgowy. Będąc w Białymstoku nie można zapomnieć o tym niezwykłym miejscu. Pałac warto zwiedzać pod okiem przewodnika, który pokaże wszystkie niezwykłe miejsca i opowie niezwykłą historię pałacu.

Polecane obiekty w pobliżu Pałacu Branickich w Białymstoku