Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Smoczej Jamy w Krakowie

Smocza Jama w Krakowie

Każdy zna chyba opowieść o groźnym smoku, który mieszkał pod Wawelem i dzielnym szewczyku, który podstępem go pokonał. Kraków skrzętnie wykorzystuje słynną legendę, by promować się wśród turystów. Przez Wawel przewijają się każdego dnia tysiące zwiedzających i wielu z nich nie może się oprzeć pokusie, by odwiedzić Smoczą Jamę – miejsce, w którym według legend miał żyć ten groźny stwór.

Położenie

Zwiedzanie smoczej Jamy rozpoczyna się na terenie zespołu zamkowego. Wejście zlokalizowane jest przy zachodniej drodze, skąd rozciąga się widok na Wisłę. Bilety można zakupić w głównej kasie biletowej, ale również w automacie przy wejściu bezpośrednio do Smoczej Jamy. Jest to zdecydowanie korzystniejsze rozwiązanie, ponieważ nie trzeba czekać w długiej kolejce.

Zwiedzanie

Trasa turystyczna nie jest dostosowana do osób niepełnosprawnych, nie można na nią wybrać się również z wózkiem dziecięcym. Zwiedzanie przebiega zawsze w jednym kierunku. Zaczyna się od zejścia stromymi schodami ok. 20 metrów w dół, a następnie przechodzi się przez około 80 metrów jaskini krasowej. W czasie tej wędrówki można zobaczyć trzy komory, z których największa ma ok. 10 metrów wysokości. Wyjście z jaskini znajduje się już poza obrębem murów zamkowych, przy deptaku prowadzącym wzdłuż Wisły. Od 1972 roku znajduje się tu rzeźba z brązu, przedstawiająca smoka wawelskiego. We wnętrzu pomnika znajduje się niewielka instalacja gazowa, dzięki czemu smok co kilka minut bucha płomieniem. Jest to jedno z ulubionych miejsc dzieci, gdzie każdy turysta robi sobie pamiątkowe zdjęcie.

Geologia i historia

Wzgórze wawelskie zbudowane jest z wapieni, które zostały tu wyniesione w czasie, gdy powstał lokalny zręb tektoniczny. W tego typu skałach często powstają jaskinie krasowe, czego najlepszym przykładem jest właśnie Smocza Jama. Oprócz głównej trasy, w jaskini znajdują się także dwa inne systemy korytarzy, które nie są udostępniane zwiedzającym. Król Zygmunt II August polecił, by wejście do jaskini zostało zamurowane, ponieważ nocowali tam żebracy. Później istniała tam popularna karczma, a nawet dom publiczny.

XIX i XX wiek to czasy starania o przywrócenie jaskini zwiedzającym. Udało się to w 1974 roku. Cały obszar jest dość mocno zmieniony, np. miejsce, gdzie obecnie schodzi się kręconymi schodami to dawna austriacka studnia, która została poszerzona w 1918 roku.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia: 10:00-18:00 (maj, czerwiec), 10:00-19:00 (lipiec, sierpień), 10:00-17:00 (wrzesień, październik). W okresie listopad-marzec Smocza Jama jest nieczynna. Bilet wstępu kosztuje 3 zł.

Polecane obiekty w pobliżu Smoczej Jamy w Krakowie