Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Pałacu Opatów w Gdańsku

Pałac Opatów w Gdańsku

Pałac Opatów jest jednym z najsłynniejszych zabytków w Gdańsku Oliwie. Składa się on ze starszego skrzydła wschodniego oraz nowszego południowego. To wspaniałe i historyczne miejsce, do którego warto się wybrać zwiedzając Gdańsk.

Historia

Najstarszą częścią pałacu jest Stary Pałac, który wybudowano w XV wieku w gotyckim stylu. Po pierwotnym wyglądzie pozostały gotyckie sklepienia krzyżowe, które wieńczą piwnice oraz nieotynkowane fragmenty zewnętrznych murów. W drugiej połowie XVI wieku budynek powiększono. Opatom służył on aż do XVII stulecia. W drugiej połowie XVII wieku dobudowano Nowy Pałac. Ostateczny kształt zabytku pochodzi z połowy XVIII wieku, kiedy to przebudowę ufundował ostatni opat oliwskiego klasztoru Jacek Rybiński. Po tej przebudowie pałac reprezentuje styl rokoko. Warto wiedzieć, że w 1831 roku klasztor oliwski zlikwidowano, a dobra rozdzielono między pruskiego króla i Gdańsk. W czasie funkcjonowania Wolnego Miasta Gdańsk funkcjonowało tu krajowe muzeum. Natomiast pod koniec II wojny światowej, kiedy to pałac pełnił rolę magazynu, podpalili go Niemcy. Muzeum Pomorskie postarało się jednak o jego odbudowę, która nastąpiła w 1965 roku. Wówczas powstało tam muzeum etnograficzne.

Muzeum

Warto wiedzieć, że w 1989 roku umieszczono tu Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Ekspozycja obejmuje przede wszystkim polskie dzieła z XIX i XX wieku (rzeźba, malarstwo). Działa tu pracowania grafiki, malarstwa, tkaniny, rysunku, rzeźby i ceramiki współczesnej. W Galerii Promocyjnej podziwiać można natomiast prace młodych polskich twórców. Wizytówką miejsca jest Galeria Stała Polskiej Sztuki Nowoczesnej, gdzie znajdują się obrazy, rzeźby i ceramiki między innymi Olgi Boznańskiej, Józefa Pankiewicza, Piotra Uklańskiego, Mariana Mokwy. W pałacu odbywają się liczne koncerty, konferencje, spotkania artystyczne oraz różnego rodzaju inne imprezy. Latem odbywa się tu festiwal Mozartiana. Oprócz tego funkcjonuje tu klimatyczna restauracja.

Informacje dla zwiedzających

Godziny otwarcia:

  • wtorek - piątek: 9.00-16.00
  • sobota i niedziela: 10.00-17.00
  • poniedziałki: nieczynne

W sezonie letnim: od wtorku do niedzieli: 10.00-17.00 (maj-wrzesień), czwartek: 12.00-19.00 (czerwiec-sierpień)

Ceny biletów: normalny – 10 zł, ulgowy – 6 zł, rodzinny – 18 zł.

Polecane obiekty w pobliżu Pałacu Opatów w Gdańsku