Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Latarnia morska w Sopocie

Noclegi w okolicy Latarni morskiej w Sopocie

Latarnia morska w Sopocie

Latarnia morska to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Sopocie, które powinien zobaczyć każdy turysta przebywający w Trójmieście oraz okolicy. Jest ona zlokalizowana przy Placu Zdrojowym 3, tuż przy sopockim molo, zatem nietrudno tam trafić.

Krótka historia latarni morskiej w Sopocie

Sopocka latarnia morska powstawała w latach 1903-1904. Wieża została wybudowana przy okazji powstawania zakładu balneologicznego. Instytut działał aż do zakończenia II wojny światowej, niedługo później budynki zostały przekazane miastu i zaczęły pełnić funkcję łaźni miejskiej. Po kolejnych kilku latach dawne budynki instytutu balneologicznego zostały przekazane szpitalowi reumatologicznemu. Wieża pełniąca dotychczas funkcję komina została przearanżowana na latarnię morską – odbudowano komin i przykryto go dachem, zamontowane zostało także światło, którego zasięg sięgał wówczas 5 mil morskich, z czasem został zwiększony do 17 Mm. Światło latarni świeciło się przez 0,3 s, po czym następowało 3,7 s przerwy.

Latarnia morska dziś

Dzisiaj sopocka latarnia jest połączona ze Szpitalem Reumatologicznym, który jest budynkiem wyjątkowo efektownym, gdyż znajdują się tam liczne rzeźby oraz witraże. Przy głównym wejściu można podziwiać rzeźbę syreny, a także trytona, które są dziełem Fenzloffa, można tam zobaczyć także herb Sopotu (jeden z najstarszych obiektów tego typu). Latarnia morska jest udostępniona do zwiedzania. Mimo że obecnie, ze względu na nieduży zasięg światła (został on zmniejszony do 7 Mm), nie jest już latarnią morską, lecz wieżą ze światłem nawigacyjnym i tak jest nazywana właśnie latarnią. Obiekt cieszy się dużą popularnością wśród turystów, co wynika przede wszystkim z faktu, że mająca 39 metrów wysokości wieża jest doskonałym punktem obserwacyjnym, z którego można podziwiać panoramę Sopotu, Zatokę Gdańską, a także molo. Na szczyt wieży można się wspiąć po spiralnych schodach.

Przydatne informacje

Jak wcześniej wspomniano latarnia morska w Sopocie może być zwiedzana przez turystów. Obiekt jest czynny od 9 aż do zmierzchu, w okresie wakacyjnym jest otwarta do godziny 22. Wejście na wieżę widokową jest odpłatne, cena biletu normalnego to 4 zł, natomiast ulgowego 2 zł.

Polecane obiekty w okolicy Latarni morskiej w Sopocie