Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Pałacu Habsburgów z Żywcu

Pałac Habsburgów w Żywcu

Żywiec to przepiękne miasto, które każdego roku odwiedzają tysiące turystów. Można tu znaleźć mnóstwo atrakcji dostępnych przez cały rok. Pierwsze opady śniegu zwiastują falę miłośników białego szaleństwa, a od wiosny na tutejszych drogach pojawiają się dziesiątki kolarzy. Miasto leży w południowej części województwa śląskiego, u stóp wzgórz Beskidu. Jednym z ciekawszych miejsc w mieście jest okolica Parku Żywieckiego, któremu towarzyszy przepiękny, klasycystyczny Pałac Habsburgów, zwany także Nowym Zamkiem.

Położenie

Pałac Habsburgów znajduje się w prawobrzeżnej części Żywca, niedaleko miejskiego rynku i ratusza. Od południa otoczony jest Parkiem Żywieckim, który rozciąga się aż do trasy nr 945. Po jego zachodniej stronie zlokalizowany jest Stary Zamek. Do obydwu budynków można dotrzeć ulicą Zamkową, przy której stoi Kościół Narodzenia NMP. Dalej wystarczy zrobić kilka kroków ulicą Komorowskich i jesteśmy już na płycie żywieckiego rynku.

Historia

Pierwotnie w tym miejscu znajdowały się barokowe oficyny Starego Zamku. Projekt pałacu wykonał Karol Pietschka na polecenie arcyksięcia Albrechta. W latach 90-tych XIX stulecia powstało nowe skrzydło, które wieńczył szklany dach. W następnych latach dobudowano kolejny pawilon oraz zmieniono układ pomieszczeń. W 1911 roku pojawił się na budynku ryzalit z balkonami. We wnętrzu pałacu znajdowała się m.in. duża sala balowa otoczona ze wszystkich stron lustrami. Arcyksiążę sprowadził do pałacu wiele dzieł sztuki, głównie obrazów oraz pokaźną kolekcję sreber. Po wojnie budynek przejęło państwo i urządziło w nim siedzibę Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych. Kilka lat temu szkoła wyprowadziła się do nowej siedziby.

Architektura i otoczenie

Nowy Zamek to piękny przykład klasycyzmu. Niektóre części elewacji wykonano także w stylu neorenesansowym czy neobarokowym. Dwukondygnacyjny budynek w kształcie litery T jest obecnie bardzo zadbany i całkowicie odnowiony. Wszystko dopełnia bliższe i dalsze sąsiedztwo zamku. W bezpośredniej bliskości znajduje się mały park przed głównym wejściem oraz Stary Zamek, gdzie swoją siedzibę ma muzeum. Od strony południowej rozciąga się Park Żywiecki. Kryje się tam także dawny Park Zamkowy, gdzie odnowiono w ostatnim czasie rosarium oraz zadbano o staw. Jest to więc wspaniałe miejsce na liczne spacery.

Polecane obiekty w pobliżu Pałacu Habsburgów z Żywcu