Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Pałacu Brunszwickich w Kołobrzegu

Pałac Brunszwickich w Kołobrzegu

Utrzymany w stylu empire Pałac Brunszwickich – a właściwie Braunschweigów, bo tak brzmiało oryginalnie niemieckie nazwisko XIX-wiecznych właścicieli i mieszkańców tego budynku - znajduje się w Kołobrzegu i można go oglądać w trakcie zwiedzania znajdującego się tam obecnie Muzeum Miasta Kołobrzeg.

Historia pałacu

Budynek Pałacu Brunszwickich powstał w pierwszym dwudziestoleciu XIX wieku na zamówienie bogatego kupca Christiana F. H. Pludemanna, który podarował go w wianie ślubnym swojej córce Almie, żonie Henryka Braunschweiga, z rodu najstarszych patrycjuszy Kołobrzegu. To właśnie od spolszczonego nazwiska rodowego męża Almy, budynek zaczął być nazywany Pałacem Brunszwickich. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej budynek pałacu został odkupiony przez miasto, które zamierzało po remoncie ulokować tutaj muzeum. W okresie powojennym zorganizowano tutaj jednak Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, sąd oraz inne instytucje publiczne.

Muzeum

Idea stworzenia tutaj muzeum została zrealizowana w 1977 roku, po kapitalnym remoncie Pałacu Brunszwickich, kiedy został on przejęty przez Muzeum Oręża Polskiego. Współcześnie znajdują się tutaj dwie wystawy stałe Oddziału Historii Miasta Kołobrzeg: „Dzieje Kołobrzegu” – prezentująca tysiącletnią historię miasta, a także „Zbiory metrologiczne” – będącą unikatową kolekcją starych narzędzi pomiarowych. W budynku mieści się także czytelnia oraz księgozbiór znajdujący się w Bibliotece i Gabinecie Zbiorów Specjalnych.

Charakterystyka pałacu

Pałac został wybudowany na planie prostokąta i stanowi przykład wytwornej, mieszczańskiej architektury w stylu empire. Świadczy o tym bogaty wystrój holi budynku na obu jego kondygnacjach, a także sala bankietowa stworzona na piętrze, w której spotykali się ówcześni bogaci mieszczanie i osobistości Kołobrzegu. Na plafonie znajdującym się w sali do dzisiaj można podziwiać rzymską boginię Florę, której sylwetka otoczona jest przez kwietne girlandy.

Informacje dla zwiedzających

Godziny otwarcia muzeum:

1 maja - 30 czerwca

  • poniedziałek 10:00 - 14:00
  • wtorek – niedziela 9:00 – 17:00

1 lipca - 31 sierpnia

  • poniedziałek 9. 00 - 14. 00
  • wtorek – niedziela 9. 00 – 17. 00

1 września - 30 kwietnia

  • poniedziałek – nieczynne
  • wtorek 9:00 - 16:00
  • środa 10:00 - 14:00
  • czwartek – niedziela 9:00 – 16:00

Ceny biletów do muzeum: normalny 20 zł, ulgowy 15 zł.

Polecane obiekty w okolicy Pałacu Brunszwickich w Kołobrzegu