Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Pałacu Belwederskiego w Warszawie

Pałac Belwederski w Warszawie

Pod nazwą Belweder kryje się nie tylko pałac, ale również zespół parków. Odnaleźć go można przy ulicy Belwederskiej 54/56 w Warszawie. Dojechać najlepiej jest tam autobusem. Jeśli ktoś zdecyduje się wynająć do zwiedzania stolicy rower, to dojedzie w to miejsce nową ścieżką rowerową. Dotarcie ułatwia lokalizacja w pobliżu Łazienek Królewskich, które są obowiązkowym punktem każdego turysty.

Siedziba rządzących

Zanim Pałac Belweder przybrał obecną postać i funkcję wielokrotnie był przebudowywany oraz bardzo często zmieniał właścicieli. Ze względu na jego dogodną lokalizację, a także jej atrakcyjność interesowali się nim wszyscy arystokraci, władcy i zaborcy. Pierwszy pałac powstał z inicjatywy kanclerza wielkiego litewskiego Krzysztofa Zygmunta Paca. Był to podmiejski pałacyk wzniesiony dla żony kanclerza Klary Izabelli. Przebudowa obiektu nastąpiła w XVIII wieku. Projektem zajął się Józef Fontana, a pałac zyskał styl późnego baroku. Następnie władzę nad Belwederem przejęli Lubomirscy i Stanisław August Poniatowski. Ten ostatni uruchomił tam fabrykę, która do 1783 roku zaopatrywała dwór królewski w przedmioty codziennego użytku.

W roku 1818 Jakub Kubicki, jeden z najwybitniejszych polskich klasyków rozpoczął przebudowę pałacu. Od tej pory posiadał nie tylko dogodną lokalizację, ale również zyskał niepowtarzalny wygląd. Nic więc dziwnego, że stał się obiektem zainteresowania władz zaborczych. Dopiero w XX-leciu międzywojennym przeszedł w ręce polskie i stał się siedzibą Naczelnika Państwa, prezydentów RP i Józefa Piłsudskiego. Zajmowany był przez niemieckiego gubernatora Warszawy, Fischera, a po wojnie Bolesława Bieruta. Teraz jest to obiekt reprezentacyjny, w którym odbywają się różne uroczystości.

Zwiedzanie

Pałac obserwować można zazwyczaj tylko z zewnątrz, ponieważ jego zwiedzanie nie jest ogólnodostępne. Co jakiś czas pojawia się taka okazja, ale tylko w wybrany dzień i określonych godzinach. Zazwyczaj jednak prowadzone są wcześniej imienne zapisy. By móc dostać się do wnętrza pałacu należy uważnie śledzić aktualności pojawiające się na oficjalnych stronach stołecznego miasta.

Polecane obiekty w okolicy Pałacu Belwederskiego w Warszawie