Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Łazienki Królewskie w Warszawie

Noclegi w okolicy Łazienek Królewskich w Warszawie

Łazienki Królewskie w Warszawie

Łazienki Królewskie

To znajdujący się przy ulicy Agrykoli zespół pałacowo-ogrodowy założony w Warszawie w XVIII wieku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Przebywał on w Łazienkach od maja do września, mimo że jego oficjalną siedzibą był Zamek królewski. Jest to jedno z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców stolicy i turystów. W Łazienkach znajduje się Pałac Na Wyspie – jeden z najbardziej charakterystycznych elementów parku, cztery ogrody – Romantyczny, Królewski, Modernistyczny i Chiński oraz liczne wolno stojące rzeźby, budynki i pawilony. Jednymi z najczęściej odwiedzanych miejsc w parku są: ogród botaniczny, amfiteatr oraz promenada prowadząca od Białego Domku do Pałacu Na Wyspie. Powierzchnia około 76 hektarów sprawia, że ogród jest chętnie odwiedzany o każdej porze roku. Zanim wykupiono ziemię pod jego budowę, znajdował się tam zwierzyniec służący książętom mazowieckim do polowań. Naturalny las będący siedliskiem zwierząt wykarczowano pod budowę jednego z najpiękniejszych na skalę europejską zespołu parkowego. Ogrodzenie zbudowano natomiast pod koniec XIX wieku, a podczas wojny na terenie Łazienek stacjonowało wojsko.

Ciekawostki historyczne

Liczne rzeźby i popiersia przedstawiają najznamienitsze postacie z historii Polski takie jak król Jan III Sobieski, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Wyspiański czy chyba najbardziej znany, ukazujący Fryderyka Chopina. Pomnik ten został wysadzony w powietrze w 1940 roku podczas niemieckiej okupacji, ale odbudowano go po wojnie. Od maja do września co niedzielę organizowane są przy nim koncerty fortepianowe dzięki Towarzystwu im. Fryderyka Chopina i Stołecznej Estradzie. W 1960 roku w Pałacu Na Wyspie otwarto muzeum będące oddziałem Muzeum Narodowego, gdzie podziwiać można obrazy, które przetrwały obie wojny.

Wstęp i wydarzenia

W parku organizowane są liczne wystawy, przedstawienia, konkursy oraz koncerty chopinowskie. Wstęp do Łazienek Królewskich jest bezpłatny. Prowadzi do niego 10 bram otwartych od świtu do zmierzchu. Wstęp do poszczególnych budynków, pawilonów i muzeów jest płatny i wynosi od 10 do 50 złotych w zależności od rodzaju biletu. Większość z atrakcji czynna jest w godzinach 10-16, jednodniowa rezerwacja wymagana jest do zwiedzania w godzinach 16-18.

Oficjalna strona internetowa ogrodu to www.lazienki-krolewskie.pl

Polecane obiekty w okolicy Łazienek Królewskich w Warszawie