Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Ogród Zoologiczny w Krakowie

Noclegi w pobliżu Ogrodu Zoologicznego w Krakowie

Ogród Zoologiczny w Krakowie

Tradycje ogrodu zoologicznego, nazywanego dawniej zwierzyńcem w Krakowie sięgają 1406 roku. Historyczne wzmianki z tego roku podają bowiem, że do miasta sprowadzone zostały wtedy dwa lwy z Florencji, które stanowiły ogromną atrakcję dla krakowian. W 1895 roku w mieście powstał natomiast większy zwierzyniec, w którym znalazły się m. in. małpy, wielbłądy, pantery i inne egzotyczne dla ówczesnych mieszkańców Krakowa zwierzęta. Ogród podupadł jednak w momencie przeniesienia przez króla Zygmunta III Wazę stolicy Polski z Krakowa do Warszawy.

Powstanie ogrodu

Zwierzyńce w Krakowie powstawały jednak na terenie miasta w XVIII i XIX wieku w różnych miejscach. Ostatecznie padł pomysł założenia ogrodu zoologicznego w Lesie Wolskim, obok klasztoru kamedułów na Bielanach, gdzie wcześniej znajdowała się Bażantarnia. W 1927 roku oficjalnie rozpoczęto prace nad założeniem ogrodu w środkowej części Lasu Wolskiego, a w 1929 roku nastąpiło uroczyste jego otwarcie, w którym brał udział ówczesny prezydent Polski – Ignacy Mościcki. Wśród zwierząt znalazło się w tamtym czasie ok. 94 sztuk ssaków, 98 sztuk ptaków i 12 sztuk gadów.

W czasie wojny ogród zoologiczny był administrowany przez władze niemieckie, które część zwierząt wywiozły do ogrodów w Niemczech. Po wojnie powiększenie ogrodu nastąpiło dopiero w 1975 roku i po objęciu dyrekcji zoo przez Józefa Skotnickiego, który zajął się jego modernizacją.

Współcześnie krakowski ogród zoologiczny jest średniej wielkości placówką, o powierzchni liczącej 17 hektarów, którą zamieszkuje 260 gatunków zwierząt. W sumie mieszka tutaj około 1500 sztuk zwierząt, wśród których największych zainteresowaniem zwiedzających cieszą się m. in. egzotyczne koty: lew azjatycki, tygrys amurski czy pantera chińska i pantera śnieżna, a także żyrafy, wielbłądy i hipopotamy. Od centrum Krakowa ogród zoologiczny oddalony jest o około 8 kilometrów i można do niego dotrzeć autobusem odjeżdżającym spod hotelu Cracovia.

Podstawowe informacje dla zwiedzających

Krakowskie Zoo jest otwarte codziennie w godzinach 9:00 – 18:00 (kasy do 17:00). Bilety wstępu do ogrodu kosztują: normalny - 18 zł, ulgowy - 10 zł (przysługuje dzieciom od lat trzech, uczniom, studentom, emerytom i rencistom), roczny bilet wstępu - 200 zł, dzieci do lat 3 - wstęp wolny. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: http://zoo-krakow.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Ogrodu Zoologicznego w Krakowie