Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Opactwa Benedyktynów w Tyńcu

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

Jednym z najstarszych klasztorów w Polsce jest Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, który znajduje się w Krakowie. Opactwo zostało zbudowane na Wzgórzu Klasztornym nad rzeką Wisłą. Do opactwa przynależy klasztor Benedyktynów oraz kościół św. Piotra i św. Pawła. Odprawiane są tam msze święte i nabożeństwa, jednak całe opactwo jest też udostępnione do zwiedzania.

Historia tynieckich benedyktynów

Opactwo powstało mniej więcej około 1044 roku. W tamtych czasach było ono powiązane z osobą Kazimierza I Odnowiciela. Pod koniec XI wieku, powstały w tym miejscu pierwsze większe zabudowania, mały klasztor oraz niewielka bazylika, w której okoliczna ludność mogła się modlić. Opactwo było często odbudowywane, ponieważ wiele razy najeżdżali ten obszar uzurpatorzy zagraniczni. W 1816 roku opactwo całkowicie zostało zlikwidowane, kościół przeniesiono w inne miejsce. Dopiero w 1968 roku Benedyktyńskie Opactwo powstało na nowo i odbudowane przez mnichów tynieckich. Przez kolejne lata było powiększane i modernizowane. W 1991 roku założono Wydawnictwo Benedyktynów "Tyniec", a w 2006 roku powstała Jednostka Gospodarcza Opactwa Tynieckiego, dzięki czemu w są tutaj sprzedawane produkty wytwarzane przez mnichów. Ważnym wydarzeniem była wizyta w tynieckim klasztorze Jana Pawła II w 2002 roku.

Charakterystyka

Opactwo jest rozległym terenem. Na jego obszarze znajduje się kościół oraz klasztor. Obecnie w klasztorze znajduje się Muzeum Opactwa z wystawami stałymi oraz wystawami czasowymi, a także restauracja dla zwiedzających, kawiarnia oraz dom gościnny. Ponadto, jest tu też pokaźnych rozmiarów dziedziniec, po którym można się przespacerować.

Kościół ma bardzo ciekawy wystrój, znajdują się w nim elementy barokowe i gotyckie. Tynieckie opactwo to jest największą wspólnotą benedyktynów w Polsce, która nadal czynnie odprawia msze. To miejsce, które zaciekawi nie tylko pielgrzymów, ale również zwiedzających, którzy interesują się pięknymi, polskimi zabytkami sakralnymi.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia: w sezonie maj – październik zwiedzanie jest możliwe poniedziałek - piątek 9.00 – 17.00, sobota - niedziela 10.00 – 18.00. W sezonie listopad – kwiecień turyści mogą odwiedzać opactwo codziennie w godzinach 10.00 – 16.00.

Ceny biletów: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł. Więcej informacji http://www.tyniec.benedyktyni.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Opactwa Benedyktynów w Tyńcu