Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Ogród Saski w Warszawie

Noclegi w pobliżu Ogrodu Saskiego w Warszawie

Ogród Saski w Warszawie

Pierwszy publiczny ogród miejski założony w Polsce – Ogród Saski – do dzisiaj zachwyca nie tylko turystów zwiedzających Warszawę, ale i jej mieszkańców uznających zgodnie to miejsce za jeden z najpiękniejszych zakątków stolicy. Znajdziemy go w samym centrum Warszawy, tuż obok placu Józefa Piłsudskiego, placu Żelaznej Bramy i ulicy Królewskiej na tzw. Osi Saskiej. To przepiękny efekt architektoniczny powstały w czasach rządów Augusta II Sasa w XVIIII-wiecznej Warszawie.

Podarunek króla Augusta Sasa

Pierwotnie Ogród Saski powstał jako geometryczny ogród francuski przy Pałacu Saskim. Założony został dla króla Augusta II Mocnego według projektu Matthäusa Daniela Pöppelmanna i Zachariasa Longuelune’a przy współpracy Carla Friedricha Pöppelmanna i Johanna Christopha von Naumanna. W 1727 roku został udostępniony dla wszystkich mieszkańców Warszawy, stając się plenerowym salonem miasta na długie lata. To tutaj August III Sas otworzył Operalnię – pierwszy wolno stojący budynek teatralny w Polsce. Odbywały się tutaj tzw. Koncerty Promenadowe orkiestry janczarskiej działającej na dworze Augusta II, a w 1847 roku u wylotu ulicy Królewskiej została wybudowana pijalnia wód mineralnych.

W stylu angielskim

XIX wieku przyniósł zmianę stylu Ogrodu Saskiego – z francuskiego zmieniono park na styl angielski, z nieco większą swobodą roślinności i urokliwymi zakątkami. W tym wieku w Ogrodzie Saskim zbudowano także budynek Teatru Letniego, w którym na początku XX wieku odbywały się pierwsze pokazy filmowe prezentujące codzienne życie ówczesnej Warszawy. Zamknięty w okresie okupacji niemieckiej dla mieszkańców, Ogród Saski dopiero po zakończeniu wojny odzyskał świetność. Został także powiększony o dodany do niego ogród Zamoyskich znajdujący się od strony ulicy Senatorskiej oraz ogród Ministerstwa Spraw Zagranicznych przy ulicy Wierzbowej.

Atrakcje na terenie ogrodu

Ze swoją Fontanną Wielką – empirową kaskadą wodną według projektu Henryka Marconiego, barokowymi rzeźbami przedstawiającymi muzy i cnoty, stawem z kaczkami chętnie karmionymi przez dzieci jest jednym z wspanialszych miejsc do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Ponadto nie można zapomnieć o Grobie Nieznanego Żołnierza, przed którym odbywają się zmiany warty – zawsze chętnie obserwowane i podziwiane przez zgromadzonych. Ogród Saski pozostaje do dzisiaj swoistą wizytówką Warszawy – miejscem, w którym można choć przez chwilę odpocząć od dynamicznego pędu życia w centrum stolicy.

Polecane obiekty w pobliżu Ogrodu Saskiego w Warszawie