Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Muzeum Dawnych Tortur w Zielonej Górze

Muzeum Dawnych Tortur w Zielonej Górze

Tortury i ból nie są z pewnością najprzyjemniejszą częścią ludzkiego życia, ale nie przeszkadza to tysiącom turystów odwiedzać każdego roku stałej ekspozycji w Muzeum Dawnych Tortur, które jest wydzieloną częścią Muzeum Ziemi Lubuskiej i znajduje się w Zielonej Górze. Stała ekspozycja ukazuje nie tylko okrucieństwo i pomysłowość średniowiecznych tortur, ale również tych praktykowanych w bardziej współczesnych czasach.

O muzeum

Muzeum Dawnych Tortur było początkowo niewielką ekspozycją czasową, która wystawiana była głównie w okresie wakacyjnym, z racji wzmożonego ruchy turystycznego. Jednak wraz ze wzrostem zainteresowania ekspozycją uczyniono z niej wystawę stałą, a następnie w 2007 roku otworzono jako osobny muzealny byt. Wystawa od razu spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem i jest obecnie nie tylko najczęściej odwiedzaną w całym muzeum, ale przede wszystkim posiada największą w Polsce kolekcję eksponatów związanych z torturami i zadawaniem bólu.

Muzeum nie dla dzieci

Zbiory mieszczą się na powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych i zawierają ponad 17 tysięcy przeróżnych eksponatów. Są to narzędzia tortur zebrane w całej Europie: żelazne puszki, rozpychacze, klatki ze szczurami, metalowe gruszki, miedziane byki, narzędzia do wyrywania paznokci, haki, noże i cała gama innych, równie przerażających rzeczy. Ze względu na drastyczność całej ekspozycji wstęp mają tam tylko osoby powyżej 12 roku życia, a młodzież od 12 do 16 lat może wchodzić wyłącznie za zgodą dorosłych opiekunów lub na własną odpowiedzialność.

Oprócz tego w Muzeum Dawnych Tortur odbywają się też krótkie lekcje historyczne opisujące na przykład średniowieczne lub oświeceniowe procesy sądowe albo procesy czarownic, które odbywały się na europejskich ziemiach. Większe grupy mogą wziąć udział także w lekcjach muzealnych.

Oferta turystyczna

Muzeum Dawnych Tortur działa przez cały rok. Jest zamknięte w poniedziałki i wtorki oraz w duże święta kościelne i państwowe (Boże Narodzenie, Wielkanoc, 1 stycznia, 15 sierpnia, 11 listopada). Od środy do piątku zwiedzać je można od 11:00 do 17:00, w soboty od 10:00 do 15:00, w niedziele od 10:00 do 16:00. Bilety kosztują 10 zł za normalny, 5 zł za ulgowy, grupy powyżej 10 osób płacą po 5 zł od osoby, natomiast w soboty na ekspozycję tortur można wejść za darmo. Aktualne informacje można znaleźć na http://mzl.zgora.pl/wystawy/muzeum-tortur/

Polecane obiekty w okolicy Muzeum Dawnych Tortur w Zielonej Górze