Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Barbakan w Krakowie

Noclegi w okolicy Barbakanu w Krakowie

Barbakan w Krakowie

Wzniesiony za panowania króla Jana Olbrachta krakowski Barbakan to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli tego miasta, pojawiająca się w polu widzenia wszystkich turystów zmierzających od strony Dworca Głównego w Krakowie do Rynku.

Budowla obronna

Utrzymana w stylu gotyckim ceglana budowla z siedmioma wieżyczkami została wzniesiona w latach 1498-1499 dla obrony przed najazdem wołosko-tureckim. Inspiracją dla stworzenia Barbakanu krakowskiego były podobne konstrukcje powstałe wcześniej w Toruniu, których możliwości obronne docenił sam król Jan Olbracht, osobiście kładąc kamień węgielny pod budowę muru krakowskiego i wspierając budowę finansami ze swojego skarbca. Przy jego konstruowaniu zastosowane zostały najnowsze rozwiązania dla średniowiecznej sztuki fortyfikacyjnej.

Mur Barbakanu liczący sobie 3 metry grubości został połączony z Bramą Floriańską podwójnym murem pustym w środku. Budowla wewnątrz w ogóle została zachowana jako pusta przestrzeń, aby w razie zagrożenia można było wygodnie umiejscowić tutaj wojska i ich uzbrojenie.

Wyjątkowy zabytek

Budowla Barbakanu jest ewenementem na skalę europejską, zachowanym w wyjątkowo dobrym stanie. Do końca XVIII wieku był praktycznie nie do zdobycia, co zmieniło się dopiero z nadejściem wieku XIX i rozwojem osiągnięć militarnych. W związku z utratą swojej podstawowej funkcji obronnej, Barbakan miał zostać nawet zburzony przez rządzące w tym czasie Krakowem władze austriackie. Na szczęście jednak gwałtowna obrona budowli m. in. ze strony senatora Feliksa Radwańskiego twierdzącego, że na skutek jej zburzenia centrum miasta będzie narażone na gwałtowne porywy wiatrów, zachowała ją w całości do czasów nam współczesnych.

Dziś Barbakan jest obiektem należącym do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, w którym urządzane są okresowe wystawy. Odbywają się tutaj także wydarzenia nawiązujące do średniowiecznej tradycji Barbakanu, m. in. mistrzostwa Polski w szermierce lub pokazy tańców dworskich oraz walk rycerskich.

Informacje dla zwiedzających

Godziny otwarcia w sezonie letnim (kwiecień – październik): poniedziałek - niedziela 10.30-18.00. W drugi poniedziałek miesiąca oddział muzealny jest nieczynny. W sezonie zimowym (listopad – marzec) Barbakan jest zamknięty.

Więcej informacji o cenniku oraz aktualnych wystawach można znaleźć na stronie www.mhk.pl/oddzialy/barbakan

Polecane obiekty w okolicy Barbakanu w Krakowie