Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Obserwatorium nietoperzy w Brennej

Obserwatorium nietoperzy w Brennej

Ludzi kochających zwierzęta można spotkać praktycznie na każdym kroku. Jednak miłośników zwierząt takich jak nietoperze, czyli jedyne znane latające ssaki, jest raczej niewielu. Mimo to część z nich bardzo chętnie odwiedza różnego rodzaju rezerwaty, gdzie gnieżdżą się i bytują te zwierzęta. Właśnie dla takich osób między innymi zostało stworzone szkolne obserwatorium nietoperzy, które mieści się w... budynku gimnazjum.

Niespodziewani lokatorzy

Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego w Brennej to szkoła, którą wyróżnia jeden bardzo specyficzny, niespotykany i zaskakujący szczegół. Na strychu budynku zagnieździły się bowiem nietoperze i to aż dwa różne gatunki. Oba podlegają ochronie, więc zwierząt nie można było zwyczajnie przepłoszyć. Dlatego władze szkoły w porozumieniu z ekologami oraz miejską filią informacji turystycznej postanowiły zrobić coś zupełnie innego. Założone zostało szkolne, niewielkie obserwatorium nietoperzy, które stanowi fantastyczną atrakcję dla samych uczniów, ale i dla turystów, którzy nierzadko przemierzają wiele kilometrów, aby na własne oczy zobaczyć te tajemnicze zwierzęta.

Obserwatorium nietoperzy pokazuje życie dwóch gatunków. Są to podkowiec mały oraz nocek duży, czyli jedne z najpopularniejszych występujących w Polsce. Nietoperzom zapewniono odpowiednie warunki bytowe, zabezpieczono wejście na strych, wyciszono podłogę, a także zainstalowano głośniki i kamery. To właśnie dzięki nim można obserwować ssaki z sąsiedniej sali, siedząc w wygodnych fotelach i zapoznając się z umieszczonymi w niej tablicami informacyjnymi.

Informacje dla odwiedzających

Szkolne nietoperze stały się swoistą wizytówką gimnazjum, ale i całej Brennej, stanowiąc nie lada atrakcję znaną w całym kraju. Obecnie obserwatorium nietoperzy czynne jest od maja do końca września, a więc wtedy, gdy nietoperze przejawiają największą aktywność. Zaglądać tam można w każdy wtorek z wyjątkiem świąt kościelnych i państwowych w godzinach 10:00-14:00. W pozostałe dni należy chęć takiej wizyty zgłosić wcześniej w biurze Informacji Turystycznej pod numerem telefonu (33) 858 69 71. Obserwatorium nie ma przewodników, wszystkie informacje uzyskuje się z tablic dostępnych w sali obserwacyjnej, które rozwieszone są na ścianach.

Polecane obiekty w okolicy Obserwatorium nietoperzy w Brennej